X


ABD Kongre Üyeleri Kripto Paralara Dair Yasa Tasarısı Sundu

İki kongre üyesi kripto paralarla ilgili düzenlemelerin netleşmesi adına bir teklif sundu.
18:00
21 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İki ABD kongre üyesi dijital değerlerin menkul kıymetlerden ayrılmasını içeren bir yasa tasarısı teklifinde bulundu. Yeni tasarı kabul edilirse XRP gibi menkul kıymet olup olmadığı tartışılan kripto paralar için düzenlemelerle ilgili netlik kazanılmış olacak.

Yasa tasarısına “token vergilendirme yasası” adı verildi. SEC’in kripto paralara dair kararsız kaldığı konulara netlik getirecek olan yasalar, kripto paraları “dijital token” adı ile tanımlıyor. İçerikte tamamen çalışan bir ağda bulunan dijital token’lerin menkul kıymet sayılamayacağı belirtiliyor. Aynı zamanda tasarı kripto paraların vergilendirmesi hakkında önerileri de içeriyor. Şu anda bir kripto parayı başka bir kripto karşılığında alıp satmak kar ya da zararla sonuçlanabiliyor ve yapılan işlemlerin kaydını tutmak oldukça zor. Yasa tasarısında küçük meblağdaki işlemlerin vergilendirme dışında tutulması gerektiği ifade ediliyor.

SEC şimdiye kadar Blockchain’le alakalı projelere çok az yaptırım uygulanmış durumda. SEC’in düzenlemeleriyle alakalı tartışmalar uzun zamandır süregeliyor ve belirsizliğini koruyor. SEC başkanı Jay Clayton konu hakkında Blockchain teknolojisi tabanlı projelerin öncelikle kayıtlı olması gerektiğini ve geçerli muafiyetleri yoksa menkul kıymet sayılabileceklerini dile getirdi.

Clayton’ın “muafiyet” olarak adlandırdığı düzenlemeler üçe ayrılıyor. İlk muafiyeti kripto para şirketleri sadece akredite yatırımcılardan yatırım alarak sağlayabiliyor. İkincisi ise topluluk tarafından fonlanan projeler 1 milyon dolara kadar para toplayabiliyor. Son olarak başka bir düzenlemeye göre şirketler 50 milyon dolara kadar menkul kıymet satabiliyor. Ancak ICO’lar çok hızlı para topladığı için bazen yasal sorunlar ortaya çıkabiliyor. SEC birçok kez bu sorunlar hakkında uyarı yayımlasa da şimdiye kadar çok fazla baskı uygulamış değil. Sadece birkaç vakada fonların yatırımcılara geri gönderilmesi yönünde karar aldı.

Diğer yandan merkezsiz olduğuna kanaat getirilebilen projelerin menkul kıymet olarak görülmemesi gündemde. SEC yetkililerinden William Hinman eğer token’ın bulunduğu ağ yeterince merkezsiz ise satın alınan değerin yatırım olarak görülmesine gerek kalmayacağını ifade etti. Hinman Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olarak görülemeyeceğini de belirtmişti.

Kaynak: Cryptoslate

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar