X


ABD Hükümetinden Beklenen Kripto Para Hamlesi Gecikti!

ABD hala kripto para regülasyonlarını hazırlayamadı.
22:42
18 Temmuz 2020

Kripto para piyasası rekor bir şekilde büyümeye devam ediyor ve birçok ülke buna karşılık vermeye başladı. Özellikle Asya bölgesinde kripto para borsalarına uygulanan regülasyonlar gün geçtikçe daha fazla artmakta. Kripto para sektörünün kalbi olarak görülen ABD’de ise hala herhangi bir kripto para regülasyonu bulunmuyor.

Bazı dönemlerde farklı kamu kurumları tarafından kripto para borsalarına çeşitli yaptırımlar uygulansa ve regülasyon benzeri açıklamalar yapılsa da hükümet tarafından net bir karar hala tam anlamıyla alınmadı.

ABD Hala Kripto Para Regülasyonlarını Hazırlamadı

Buna rağmen geçtiğimiz aylarda ABD hükümetinin sonunda kripto para sektörüne ve borsalara yönelik bir regülasyon çerçevesi hazırlayacağı haberi gündeme yansımıştı. Kripto para borsalarının ABD Gelir İdaresine (IRS) kullanıcı verilerini nasıl rapor edeceği veya ne şartlarda kripto para borsalarının çalışmasına izin verileceği gibi detayların bu çerçevede yer alacağı belirtilmekteydi.

ABD Hazine Bakanlığı çalışanlarından Erika Nijenhuis, konu hakkında yaptığı açıklamada ise bu regülasyon çerçevesi hakkında tam bir karar alınamadığını belirtti. Yine de Coinbase gibi şirketlerin 6045 maddesi gereğince kripto para işlemlerini rapor etmesi gerektiğini belirten kamu görevlisi, Koronavirüs nedeniyle planların ertelendiğini vurguladı.

Aslında Coinbase borsasının kullanıcı verilerini devlete sattığı bilgisi daha önce de gündeme yansımıştı. Coinbase borsası bu yüzden çok fazla tepki çekti ve ABD’nin sert regülasyonlara sahip olmasına rağmen kullanıcıların bilgilerinin paylaşılması müşterilerin bazılarının borsadan çıkmasına yol açtı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar