X


Coinbase, Kullanıcı Verilerini Devlete Satıyor

Coinbase'in IRS ve DEA'ye veri sattığı ortaya çıktı.
11:00
6 Haziran 2020

ABD’nin şüphesiz lider olan kripto para borsası Coinbase, yeni ortaya çıkan bir hareketi nedeniyle bu liderlik koltuğunu çok fazla elinde tutamayabilir. Halka açık bir şekilde yayınlanması zorunlu olan evraklara göre, ABD’nin uyuşturucu ile mücadele birimi DEA ve vergi ile gelir idaresi olarak bilinen kurumu IRS, Coinbase’den kullanıcı verisi satın almış.

Coinbase Kullanıcı Verilerini Satıyor

Coinbase’in bulut tabanlı yazılımı Coinbase Analytics üyeliği satın alan ve bu sayede suçluların farklı blockchain ağlarındaki işlemlerini takip edebildiklerini belirten devlet kurumları, açık açık bir ücret karşılığında Coinbase’den kullanıcı verileri satın alındığını duyurmuş oldu ve büyük bir infiale yol açtı.

18 Mayıs ve 7 Nisan tarihlerinde yayınlanan evraklara ve The Block’un aktardığı bilgilere göre, Coinbase gerçekten de çeşitli kullanıcıları hakkındaki bilgileri devlet kurumlarına aktarmış gibi gözüküyor. DEA ile yapılan sözleşmenin 3 Nisan 2020 tarihi ile 2 Nisan 2021 tarihlerini kapsadığı görülüyor. Fiyat bilgisi net olarak paylaşılmasa da ödemenin 250.000 doları aşmayacağı belirtilmekte.

Coinbase yetkilileri ise konu hakkında yaptıkları açıklamada borsanın içsel verileri ile Coinbase Analytics’in verilerinin asla karışmadığını ve bunların ayrı tutulduğunu ifade ettiler. Coinbase kripto para borsası aslında son günlerde ciddi anlamda topun ağzında.

Geçtiğimiz hafta yaşanan sert düşüş ve yükseliş anında iki kere üst üste hizmet veremeyen Coinbase, yatırımcıların tepkisini çekmişti. Yine de Coinbase’in yaptığı listelemelerin altcoin’lere ciddi yükselişler getirmesi, borsanın bir süre daha popüler olmasını ve rekabete devam etmesini sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar