X


77 Milyon Değerinde BTC Kullanılamıyor

9.661 BTC sidechain’ler kaldığı için kullanılamıyor...
14:00
17 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre şu anda ağda kullanılmayan yaklaşık olarak 77 milyon dolar değerinde Bitcoin bulunuyor. Ancak bu Bitcoin’ler kayboldukları için değil yan zincilerde (sidechain) kilitli kaldıkları için kullanılamıyorlar.

Yeni Oluşan Piyasa

17 Ekim itibariyle blok araştırmacılarından gelen verilere göre toplamda 9.661 BTC yani yaklaşık olarak 77 milyon dolar değerinde Bitcoin üç ana sidechain projesinde yer alıyor. Bu rakam şu anki Bitcoin arzının yaklaşık olarak yüzde 0.054’ünü oluşturuyor.

Sidechain’ler, bir kripto paranın normal Blockchain’ine, yani mainchain’ine bağlı ayrı Blockchain’ler olarak tanımlanır. Kullanıcılar bir pegging mekanizması aracılığıyla bu Blockchain’lerle etkileşime girebilir. Son birkaç yılda ortaya çıkan sidechain’ler geliştiricilerin amaçlarına bağlı olarak çeşitli fonksiyonlara sahip şekilde karşımıza çıkarlar.

Örneğin, LBTC olarak bilinen Blockstream’in Liquid sidechain’i Bitcoin ana zincirinde henüz mevcut olmayan gelişmiş özellikler verirken bir yandan da borsa işlemlerine odaklanır.

Binance Chain Yönetiyor

2018 Ekim ayında başlatılan Liquid şu anda 89 BTC gibi küçük bir miktar içeriyor. Bu da yaklaşık olarak 709.700 dolara denk geliyor. Binance Chain ise 9.001 BTC ile Liquid’i gölgede bırakıyor ve en büyük sidechain olarak karşımıza çıkıyor.

Ethereum tabanlı bir sidechain olan Wrapped Bitcoin (WBTC) bile 571 BTC yani yaklaşık olarak 4.55 milyon dolar ile Liquid’den fazla varlık bulunuyor. WBTC ile ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

WBTC Ocak ayında hizmete girdi. Bunun yanında Binance Chain ise Nisan ayında hizmet vermeye başladı.

Tüm bunların yanında cüzdan sağlayıcı bir Blockchain’e sahip olan ve dijital varlık yöneticisi olarak tanıdığımız CoinShares bu hafta yaptığı açıklamalarda kendilerine ait bir Bitcoin sidechain’i başlattıklarını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar