Libra Sisteme İlişkin Eksikler Sebebiyle Risk Mi Teşkil Ediyor?

FED yönetim kurulu üyesine göre Libra potansiyel riskler içeriyor… 
15:00
17 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Federal Reserve’ün Yönetim Kurulu üyesi, Facebook’un Libra projesinin token’ın temelindeki varlıklar ve genel olarak sisteme ilişkin haklardaki açıklar ve eksiklikler sebebiyle tüketiciler için yüksek risk oluşturabileceğini dile getirdi.

Federal Reserve’ün Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard 16 Ekim’de Washington D.C.’de “Dijital Çağda Paranın Geleceği” adlı forumda yaptığı konuşmada Libra hakkında yoğun eleştirilerde bulundu.

Tüketici Hakları

Alibaba ve WeChat gibi dijital platformlarda mevcut bazı ödeme ağlarının stoklarına değinen Brainard, AliPay ve WechatPay’in yalnızca 2018’de mobil ödemelerde 37 trilyon doların üzerinde bir işlem gerçekleştirdiğini belirtti.

Ancak Brainard’a göre  Facebook’un global bir stablecoin ağı kurma girişimi şimdiki ve gelecekteki para biçimleri konusundaki tartışmaya özel bir ivme kazandırıyor. Bunun yanında FED üyesi “yasal ve düzenleyici sorunların finansal istikrar ve para politikası hakkında önemli soruları” ortaya çıkardığını ifade ediyor.

Brainard’ın açıklamalarında, Libra gibi bir token mevcut özel banka dışı yükümlülüklere bir dereceye kadar benzese de sosyal medya devinin “bağımsız bir para topluluğuna sabitleyeceği stablecoin projesinin” bir endişe kaynağı olacağının altını çiziyor.

Brainard, her ne kadar banka mevduatları için yasal ve düzenleyici tüketici korumaları olmasına rağmen Libra için bunun tam anlamıyla sağlanamayacağını ifade ediyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Bazı koruma önlemlerinin Libra üzerinde uygulanıp uygulanamayacağı ve tüketicilerin ne gibi taleplerde bulunabileceği net değil. Aynı zamanda stablecoin’in destekleneceği varlıklar üzerinde de haklara sahip olamayacakları için kullanıcıların ne kadar bir fiyat riskiyle karşı karşıya kalacakları da belli değil.

Geleneksel ve Dijital Savaşı

Brainard, tüketici korumaları konusundaki sağlam vurgusunun yanı sıra Libra’nın ortaya çıkardığı potansiyel riskler hakkında da yorumlarda bulundu. Brainard’a göre Libra veri güvenliği ve gizlilik riskleri gibi potansiyel riskler de içeriyor.

Bunların yanında bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi RBC Capital Markets analistlerinden birisi, sosyal medya platformu Facebook’un kripto para projesi Libra‘yı ezmenin, Çin’in dijital para birimine yarayacağını ifade etmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar