Wrapped Bitcoin Nedir?

Wrapped Bitcoin, Ethereum ağında 1:1 oranında oluşturulan Bitcoin'i temsil eden taklit bir kripto paradır.
20:00
9 Haziran 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Wrapped Bitcoin, Ethereum ağında 1:1 oranında oluşturulan Bitcoin’dir. Başka bir ifadeyle Ethereum ağında Bitcoin’i temsil eden taklit bir kripto paradır.

Wrapped Bitcoin Nedir?

WBTC en basit ifadeyle Bitcoin’i ERC-20 token’ıyla temsil etmenin bir yöntemi, böylece Bitcoin, Ethereum ekosisteminde daha kolay bir şekilde yönetilebiliyor. Her WBTC eş miktarda Bitcoin’le 1:1 oranında destekli. WBTC’nin temel satış noktalarından biri, işlem yapılabilir Bitcoin’i IDEX gibi Ethereum merkezsiz borsalarıyla birleştirmesi.

WBTC

Cryptoglobe’un haberine göre WBTC’nin işlevi pratikte, göründüğünden daha az serbest. Yani WBTC, kullanıcıların Bitcoin’lerini sarmak (paketlemek) için kullanabileceği tamamen serbest bir işlev sunmuyor; büyük kripto işletmelerinin token’ları hayata geçirebilmesi için kurulmuş karmaşık bir tedarik zinciri mevcut ve bu sürece KYC (Müşterini Tanı) ve AML (Kara Para Aklamayı Önleme) kontrolleri de dahil.

Bitcoin’lerini sarmak isteyen kullanıcıların “satıcılara” gitmesi gerekiyor. Whitepaper’da, KYC/AML kontrolünü yapan satıcının “kullanıcının kimlik bilgisini güvenle koruması gerektiği” yazılıyor.  Ancak token’ları basan satıcılar değil. Yalnızca “koruyucular” WBTC coin’lerini basabiliyor. Ayrıca yalnızca atanmış satıcıların isteği üzerine – bu aşamada tek koruyucu BitGo.

Whitepaper’da “bir anlamda koruyucuların sistem içinde güvenilir olduğu” çünkü varlıkların çalınabileceği ve 1:1 desteğin karşılığını ödemeyebileceği belirtiliyor. Koruyucular aynı zamanda bastıkları WBTC’lerin özel anahtarlarını da saklıyor ve Bitcoin’i yalnızca istek üzerine satıcılara gönderiyor.

Öte yandan “üçüncü taraflar” koruyucuların eş miktarda BTC depoladığından emin olmak için tüm WBTC’lerin 3 ayda bir denetimini yapıyor. Tüm koruyucu ve satıcılar çok imzalı anahtarların da sahibi, sidechain’lerde (yan zincir) WBTC kontratlarını yönetmek için bu anahtarlara gerek duyuluyor.

WBTC Nasıl Alınır?

WBTC Coin’i dünyanın en eski kripto para borsalarından biri olan Bitfinex platformundan satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar