EOS Coin Nedir?

EOS üzerinde geliştirilecek merkezsiz uygulamalar; hesaplar, kimlik doğrulama, veritabanları, asenkron iletişim ve uygulama programlama gibi birçok olanaktan faydalanabiliyor.
19:25
9 Haziran 2020
Okuma Süresi: 4 Dakika

EOS ilk olarak 2017’de ICO düzenledi ve beş günlük bir süre boyunca toplam 200 milyon (tokenların % 20’si), yılın kalan kısmında da 700 milyon token daha (%70’i) dağıtıldı.

EOS Nedir?

EOS blockchain, kendi kripto para birimi EOS tarafından desteklenen ve merkezi olmayan uygulamaları (DApps) bünyesinde barındıran bir sistemdir. EOS tokenleri genellikle iş amaçlı ve EOS ekosistemindeki DApp’lerin finanse edilmesi için kullanılmaktadır. EOSIO merkezi olmayan otonom modeller aracılığıyla endüstriyel ölçekli DApp’lerin oluşturulması için tasarlanmış bir akıllı sözleşme platformu ve merkezi olmayan işletim sistemi olarak çalışmaktadır. Platformda akıllı sözleşmeler vasıtasıyla işlem ücretleri ortadan kaldırılıyor ve saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirilebiliyor.

EOS Coin

Nasıl ki Ethereum Smart Contracts pek çok kripto paranın ERC-20 temelli olarak oluşturulabileceği bir platform ise EOS da merkezsiz uygulamaların oluşturulabileceği bir platform olarak tasarlandı. Bu doğrultuda EOS üzerinde geliştirilecek merkezsiz uygulamalar; hesaplar, kimlik doğrulama, veritabanları, asenkron iletişim ve uygulama programlama gibi birçok olanaktan faydalanabiliyor. EOS gerçek dünya için tasarlanmış bir blockchain platformudur. Hem kamu hem de özel kullanım durumları için tasarlanan EOS, güvenlik, hız ve güvenli uygulamalar ile sektörlerin çok çeşitli ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilebilir.

EOS Coin Kimin

Yüksek işlem hızı ve esnek hizmete sahip yeni nesil açık kaynaklı bir blockchain protokolü olan EOS, Mayıs 2017’de block.one tarafından piyasaya sürüldü. EOS’un yaratıcıları hiçbir zaman resmi olarak kendi kimliklerini açığa çıkartmadı. Fakat bilinen, Bithares ve Steem’den tanıdığımız Dan Larimer, block.one’un CTO’su olarak çalışıyor.

EOS Coin Yorum 2020

Teknolojisi saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip, masrafsız ve merkezsiz uygulamaların çabuk ve kolay kurulumu için oldukça elverişli bir platform olarak EOS Coin yorumları yapılıyor. Projenin arkasındaki block.one şirketinin, proje bazlı teknoloji çözümlerine yoğunlaşmak istedikleri yapılan EOS tahminleri arasında yer alıyor.

EOS Coin Analiz

EOS ekibi bunun yanı sıra sundukları açık kodlu yazılıma bağlı olarak herhangi bir uygulamayı kendilerinin geliştirmeyeceğini, bunu platforma üye kişilerin yapması gerektiğini kaydediyor. Birçok borsada işlem gören EOS token’lerinin toplam sayısı 1 milyarla sınırlı. Dolaşımdaki EOS token’i miktarı ise yaklaşık 930 milyon adet.

Proje ekibi belirli aralıklarla token’leri piyasaya sürüyor. EOS token’leri halihazırda borsalarda işlem görüyor ve yatırım aracı olarak kullanılıyor. EOS’un yükselen performansını sürdürüp sürdürmeyeceğine piyasa olarak hep birlikte tanıklık edeceğiz.

EOS Coin Geleceği

Kripto para dünyasında yaşanan yüksek volatiliteyle birlikte birçok kripto para uzun vadede büyük düşüş ve yükselişler yaşıyor. EOS da bu kripto paralara iyi bir örnek teşkil ediyor. Piyasaya hızlı bir giriş yapan EOS henüz ilk dönemlerinde top 10’a girmiş ve yerini korumuş bir kripto para olarak değerlendirilebilir.

EOS Coin Grafik

Tüm zamanların EOS/USD grafik incelendiğinde 2018 yılı başlarında 18,5 dolar ile EOS fiyat rekoru kırılmış durumda. EOS/USD yorumlarına bakıldığında sonrasında 2019 yılı içerisinde 10 dolar rakamını zorlasa da uzun süredir düşüş trendi devam ediyor. 1 milyar doları aşan günlük işlem hacmiyle kripto para sıralamasında 2,3 milyar dolarlık piyasa değeriyle EOS Coin 9 sırada kendine yer buluyor.

EOS Coin Fiyat

Yazının kaleme alındığı an itibariyle 2.53 dolardan işlem gören EOS Coin, 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve ilk 10 kripto paradan biri konumunda bulunuyor. EOS TL grafik incelendiğinde 2018 başlarında 130 TL’nin üstünde bir fiyata çıktığı görülüyor.

EOS Coin Kaç TL

Türk kullanıcıların uzun zamandır dikkatini çeken EOS Coin 17,31 TL’den kendine alıcı bulunuyor. Başka bir ifadeyle 1 EOS Coin 17,31 Türk Lirasıdır.

Eosbull Nedir?

Sonu BULL ifadesiyle biten tokenlar FTX borsasının kaldıraçlı tokenlerdır. Açık ifade etmek gerekirse örnek olarak EOS Coin’deki her yüzde 1’lik (%1) artış, 3x’lik bir EOSBULL tokenda yüzde 3 (%3) artışa neden olur, 3x (3 kat) kavramı da buradan gelmektedir. Tam tersi olarak düşünülürse, EOS’daki her %1’lik düşüş EOSBULL’da %3’lük düşüş anlamına gelmektedir.

EOSBULL Yorum

EOSBULL USD paritesi ve EOSBULL grafik incelendiğinde doğal olarak çok dalgalı bir görünüm öne çıkıyor. Çünkü yukarıda belirtildiği gibi EOSBULL Token‘da normal bir EOS Coin’e göre 3 katı bir oranda dalgalanma mevcuttur. Bu da BULL token’leri yüksek risk barındıran bir yatırım enstrümanı haline getirmektedir. Kripto paralara uzak olan yatırımcıların BULL token’larda işlem yapmaması önerilir. Öğrenmek ve denemek isteyen kullanıcıların ise ilk önce üzerinde herhangi bir kaldıraç oranı bulunmayan EOS Coin’de işlem yapması yararlarına olacaktır.

EOS Coin Satın Al

EOS Coin satın almak için dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük Borsası Binance’i kullanabilirsiniz. Binance platformuna bir kaç dakikanızı ayırarak üye olup hemen kripto para alım-satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Üyelik işlemini tamamladıktan sonra Bitcoin (BTC), Tether (USDT), BUSD, Binance Coin (BNB) ve birçok işlem çiftinde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar