reklamı kapat

EOS Nedir? Nereden Satın Alınır?

5 Kasım 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Kripto para dünyasında yaşanan yüksek volatiliteyle birlikte birçok kripto para uzun vadede büyük düşüş ve yükselişler yaşıyor. EOS da bu paralara iyi bir örnek teşkil ediyor: Temmuz ayında piyasaya hızlı bir giriş yapan EOS henüz ilk haftasında top 10’a girmiş, daha sonra kademe kademe değer yitirerek gerilemişti. Kasım ayının başından beri tekrar adım adım yükselen EOS, CoinMarketCap’e göre pazar payı en yüksek 12. kripto para konumunda.

Nasıl ki Ethereum Smart Contracts pek çok kripto paranın ERC-20 temelli olarak oluşturulabileceği bir platform ise EOS da merkezsiz uygulamaların oluşturulabileceği bir platform olarak tasarlandı. Bu doğrultuda EOS üzerinde geliştirilecek merkezsiz uygulamalar; hesaplar, kimlik doğrulama, veritabanları, asenkron iletişim ve uygulama programlama gibi birçok olanaktan faydalanabiliyor.

EOS teknolojisi saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip, masrafsız ve merkezsiz uygulamaların çabuk ve kolay kurulumu için oldukça elverişli bir platform olarak karşımıza çıkıyor. EOS’un arkasındaki block.one şirketi, proje bazlı teknoloji çözümlerine yoğunlaşmak istediklerini belirtiyor.

EOS ekibi bunun yanı sıra sundukları açık kodlu yazılıma bağlı olarak herhangi bir uygulamayı kendilerinin geliştirmeyeceğini, bunu platforma üye kişilerin yapması gerektiğini kaydediyor. Birçok borsada işlem gören EOS token’lerinin toplam sayısı 1 milyarla sınırlı. Dolaşımdaki EOS token’i miktarı ise yaklaşık 560 milyon dolar.

Proje ekibi belirli aralıklarla token’leri piyasaya sürüyor. EOS token’leri halihazırda borsalarda işlem görse ve yatırım aracı olarak kullanılsa da, 1 Haziran 2018’de gerçekleşecek token dağıtım etkinliğinden hemen sonra token’lerin Ethereum platformunda sabit hale geleceğini ve transferinin mümkün olmayacağını söylemekte fayda var. Bu tarihten sonra token’leri yalnızca token sahipleri kullanabilecek ve token’ler EOS platformunda geliştirilecek merkezsiz uygulamalar için kullanılacak.

Yazının kaleme alındığı an itibariyle 8.02 dolardan işlem gören EOS’un yükselen performansını sürdürüp sürdürmeyeceğine piyasa olarak hep birlikte tanıklık edeceğiz.

Nereden Alınır?

EOS, günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmi ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi ile ön plana çıkan Binance ve KuCoin borsalarından satın alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.