f Tornado Cash Geliştiricisi Roman Storm, Kefaretle Serbest Bırakıldı › COINTURK

Tornado Cash Geliştiricisi Roman Storm, Kefaretle Serbest Bırakıldı

Özet

  • 23 Ağustos'ta kara para aklama suçlamalarıyla tutuklanan kripto para karıştırma hizmeti Tornado Cash'in kurucu ortağı Roman Storm'un avukatı, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından gözaltına alındıktan kısa bir süre sonra kefaletle serbest bırakıldığını duyurdu.

  • Storm'un avukatı, Storm'un sadece yazılım geliştirmeye yardımcı olduğu için suçlamalardan hala hayal kırıklığına uğradığını ve bu durumun tüm yazılım geliştiriciler için tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

  • ABD Adalet Bakanlığı, Tornado Cash kurucularını suçlayarak özellikle suç geliri aklama iddiasıyla dikkat çekti ve ek suçlamalar yaptı.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr

16:10
25 Ağustos 2023

23 Ağustos’ta kara para aklama ve diğer suçlamalarla tutuklanan kripto para karıştırma hizmeti Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Storm’un avukatı, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından gözaltına alındıktan kısa bir süre sonra kefaletle serbest bırakıldığını açıkladı. Bu olaylar, ABD Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash ile ilgili adresleri Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nin Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine eklemesinden yaklaşık bir yıl sonra meydana geldi ve diğer geliştiriciler de benzer suçlamalarla karşı karşıya kalıyor.

Storm’un Avukatı Açıklamalarda Bulundu

Roman Storm’un avukatı Brian Klein, 24 Ağustos’ta X üzerinden yaptığı açıklamada Storm’un kefaletle serbest bırakıldığını duyurdu. Klein, savcıların Tornado Cash geliştiricisi Storm’un sadece yazılım geliştirmeye yardımcı olduğu için suçlamalardan dolayı hala “çok hayal kırıklığına uğradığını” belirtti. Ve ekledi:

“Bu yeni yasal teorinin tüm yazılım geliştiriciler için tehlikeli sonuçları var.”

Kefalet kararı, ABD Adalet Bakanlığı’nın 23 Ağustos’ta Tornado Cash kurucuları Storm ve Roman Semenov’a yönelik suçlamalarla birlikte Storm’un da tutuklandığını açıklamasının ertesi günü geldi. ABD yetkilileri özellikle geliştiricileri Tornado Cash hizmetlerini işletmek ve 1 milyar dolardan fazla “suç geliri” akladıkları iddiasıyla suçladı. Ek suçlamalar ise “yaptırım ihlallerinde bulunmak için komplo kurmak” ve “lisanssız para aktarma işi yapmak için komplo kurmak” ile ilgili.

Tornado Cash Ekibine Büyük Baskı

Son haberler, ABD Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash ile ilgili adresleri Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nin (OFAC) Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine eklemesinden yaklaşık bir yıl sonra geldi. Ardından Hollanda’daki yetkililer bir başka Tornado Cash geliştiricisi olan Alexey Pertsev’i tutukladı. Geliştirici, yaklaşık dokuz ay hapis yattıktan sonra Nisan 2023’te hapisten çıkarıldı.

Pertsev ve Storm, Tornado Cash ile ilgili yargılanan tek geliştiriciler değil. Bir başka kurucu ortak Roman Semenov da 23 Ağustos’ta OFAC’ın Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler listesine eklendi. Geliştirici hala tutuklanmış değil.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI