2,3 Trilyon Dolarlık Rockefeller Şirketi de Harekete Geçti! Kripto Paraların Geleceği Yorum

Özet

  • Citi blockchain tabanlı ürünleri için Maersk ile çalışıyor.

  • Şirket özel kurumsal müşterilerine tokenize varlıklara odaklanan ürünler sunmaya başlıyor.

  • Citigroup düzenleyici baskıya rağmen kripto ve tokenize varlıklarla ilgilenen devler arasında.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
22:35
18 Eylül 2023

Finans dünyası geleceğe hazırlanıyor ve bu geleceğin temelini atanlar başlangıçta hiç de önemsemedikleri kripto geliştiricileri. Nakamoto öncülüğünde başlayan bu yolculuk bugün binlerce hatta on binlerce yeniliği beraberinde getirdi. Blockchain tabanlı oracle hizmetlerinde merkezi olmayan trade platformlarına kadar sayısız ürün doğdu.

Citigroup ve Blockchain

Forbes onu dünyanın en büyük şirketi olarak tanımlamıştı ve yönetimi altında 1,9 trilyon dolar varlığı bulunuyor. Ünlü Rockefeller ailesinin şirketlerinden olan Citi Rothschildlerin yardımı ile kurulmuştur. Bankanın bugün yaptığı duyuruya göre Citi Treasury and Trade Solutions (Hazine ve Trade Çözümleri) kurumsal müşterilere bir dizi blockchain tabanlı hizmet verecek. Bunun için Maersk ile ortaklık kuruldu.

Dijital varlıklar ve bunların nasıl sınıflandırılacağı konusunda düzenleyicilere karşı verilen savaşta elde edilen önemli zaferlerin farkında olan finans kurumları bu alandaki denemelerine devam ediyor. Uzmanlara göre gelecekte tokenize varlıklar pazarı trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşacak ve mevcut sistemden çok daha düşük maliyetli bir alternatif oluşturacak.

Citigroup Ne Yapacak?

Bloomberg ve diğer kaynaklara göre banka, müşterilerin tokenize edilmiş sınır ötesi mevduat yatırmalarına izin vermek için teklif paketini genişletecek. Ancak Citi bu yeni teklifleri tüm müşterilerine değil özel kurumsal müşterilerine sunacak. Yeni teklifler Maersk ile yapılan bir ortaklığın meyvesi ve ikili yoğun çabaların ardından bu ürünleri akıllı sözleşmeler sayesinde devreye alıyor.

Yeni sistemle birlikte onay ve doğrulamaların günlerce sürdüğü işlemler artık birkaç dakika veya saniye içinde tamamlanabilecek.

Haziran ayında Citi’nin, Ripple‘ın kısa süre önce satın aldığı kripto saklama kuruluşu Metaco ile görüşmelere başladığına dair haberler ortaya çıkmıştı. Dahası Haziran 2022’de Metaco, Harmonize platformunu Citi’nin kullanımına sunmuş, böylece Citi varlıkların tokenizasyonunu test edebilmişti.

Citigroup Ekim 2022’de dijital varlıklar ve borsa yatırım fonları (ETF) alanında faaliyet gösteren Xalts için tohum finansman turuna öncülük etti. Tüm bu detayları birlikte ele aldığımızda Citigroup mevcut sisteme alternatif oluşturmak için varlıkların tokenize hale getirilmesi ve kripto alanında çok daha somut adımlar atabilir. Bu durum kripto paraların kurumsal kabulünde de önemli bir eşik olacak. Hali hazırda dünyanın en büyük varlık yöneticileri Bitcoin ETF’i ihraç etmek için sıraya girmişken Citi’nin kendini bu alanın dışında atması zaten mümkün olmayacaktı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar