reklamı kapat

BTC Önümüzdeki Günlerde Bir Satın Alma Sürecine Girebilir

Hash Ribbons göstergesine göre Bitcoin yakın zamanda bir satın alma aşamasına girebilir ve bu da artışı getirebilir.
07:58
29 Haziran 2020

Hafta sonu lider kripto para biriminin fiyatı 9.000 doların altını bir kez daha gördü. Ancak buna rağmen analistlere göre Bitcoin’de bir satın alma dönemine girilmek üzere olabilir. Eğer çok keskin bir düşüş olmazsa ve madenciler faaliyetlerini sonlandırmazsa önümüzdeki günlerde ciddi bir satın alma aşamasına girilebilir.

Konsolidasyon Aşaması

Bitcoin fiyatı çok uzun zamandır yatay bir grafik çiziyor ve genellikle benimsenmenin önündeki engel olarak nitelendirilen volatilite çok düşük seviyelerde bulunuyor. Dolayısıyla analistlere göre tüm işaretler Bitcoin’in büyük bir hareket yapmaya hazırlandığını gösteriyor. Hatta beklenen hamle bugüne kadar ki en büyük hamlelerden biri olmaya aday.

Bununla birlikte veriler de Bitcoin bu kadar uzun süre yatay harekete ettiğinde fiyatın %20’lik bir hamle yaptığı gösteriyor. Yapılan açıklamalara göre böyle bir konsolidasyon sürecinden çıkış genellikle bir ralli ile oluyor. Ama yine de konsolidasyon süreci ne kadar uzunsa sonucun o kadar tehlikeli olabileceği de ifade ediliyor.

Analistlere göre volatilite son olarak bu kadar düştüğünde Bitcoin’in 20.000 dolara olan yolculuğu başlamıştı. Ayrıca bu boğa koşusunun 2016 yılındaki ikinci blok ödülü yarılanmasından sonra yaşanmış olması da ikinci bir gösterge olarak nitelendiriliyor. Öte yandan şimdiye kadarki en önemli ve karlı sinyallerden biri olan Hash Ribbons da yakın zamanda bir satın almanın gerçekleşeceği yönünde işaretler veriyor.

Satın Alma Sinyali

Charles Edwards tarafından tasarlanan ve Bitcoin temel analiz göstergesi olarak nitelendirilebilecek Hash Ribbons göstergesi piyasa oldukça önemli kabul ediliyor. Hash Ribbons göstergesi, Bitcoin madencileri faaliyetlerini sonlandırmaya başladığında bir sinyal veriyor ve bu bittiğinde bir de satın alma sinyali görülüyor.

Yapılan açıklamalara göre bu gösterge görüldüğünde Bitcoin’de yukarı yönlü bir hareket başlıyor. Örneğin; Haziran 2019’da Bitcoin fiyatı 14.000 dolara çıkmadan önce Hash Ribbons sinyal vermeye başlamıştı.

Öte yandan Bitcoin fiyatının Mart ayındaki çöküşten sonra hala karlı bir seviyede olduğu ve bu karın %120’nin üzerinde olduğu da ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.