reklamı kapat

10 Yıllık Yatırım Kıyaslaması: Bitcoin mi Altın mı?

Bitcoin 10 yıllık grafikte Altını sollamış gibi gözüküyor.
15:00
10 Haziran 2020

Bitcoin ve altın şu sıralar yaşanan küresel ekonomik kriz ve sınırsız para basılmasının önümüzdeki aylarda doğuracağı sert enflasyon yükselişi nedeniyle ciddi anlamda talep görüyor. Altın fiyatlarının özellikle 12 Mart tarihinden sonra yükseliş elde etmesine rağmen Bitcoin 10.000 dolar seviyesinin altında takılıp kaldı.

Buna rağmen son 10 yıllık fiyat grafiğine bakıldığında lider kripto para birimi Bitcoin’in çok ama çok ileride olduğu görülebiliyor. Önde gelen kripto para analisti Willy Woo konu hakkında Twitter’dan yayınladığı gönderisinde iki önde gelen varlığın bundan 10 sene önceki performanslarını değerlendirdi.

10 Yıllık Yarışmanın Galibi Bitcoin

Woo’nun yayınladığı verilere bakıldığında bundan 10 yıl 7 ay önce Bitcoin’e 1 dolarlık yatırım yapan bir kişinin 2020 yılında 12,8 milyon dolara ulaştığı görülmekte. Bitcoin böylesine kazançlı bir durumda iken aynı tarihte 1 dolarlık altın yatırımı yapan bir kişinin ise 2020 yılında sadece 1,66 dolar elde ettiği görülüyor.

Ünlü Bitcoin eleştirmeni ve altın yatırımcısı Peter Schiff’in, “Bitcoin, hiçbir kazanç getirmeyen bir varlık” iddiaları da somut kanıtlarla ortadan kaldırılmış oldu.

Peter Schiff, Bitcoin‘in yükseliş sebebinin ise tamamen manipülasyona dayalı olduğunu düşünüyor. Schiff’in bu açıklamalarına rağmen BTC’nin devamlı olarak değerini arttırması, kendisini uzun yıllar boyunca haksız çıkartmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.