reklamı kapat

Geleneksel Piyasalardaki Düşüş BTC’yi de Aşağı Çeker Mi?

Önemli isimlere göre hisseler Mart ayındaki düşük seviyelerine geri dönüyor.
12:59
10 Haziran 2020

Mart ayında yaşanan ve tüm piyasaları çöktüğü “Kara Perşembe”den sonra kripto para piyasasının geleneksel piyasalar ile birlikte hareket etmeye başladığı ifade edilmişti. Analistler şimdi geleneksel piyasalarda bir başka büyük düşüş bekliyor ve bundan kripto piyasasının da kötü etkileneceği ifade ediliyor.

Hisseler ve Bitcoin

Geleneksel piyasalar ile kripto piyasası arasındaki pozitif korelasyonu tetikleyen şey, Federal Rezerv tarafından ortaya konan benzeri görülmemiş bir teşvik politikasıydı. ABD merkez bankası, faiz oranlarını sıfıra yakın bir seviyeye indirdi ve yerel piyasaların iyileşmesine yardımcı olmak için açık uçlu tahvil alım programı başlattı. Son aylarda Fed’in yoğun para basma politikası bilançosunu 3 trilyon dolardan fazla artırdı.

ABD’nin izlediği bu politika Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq Composite’in Mart ayından sonra çok büyük iyileşmeler göstermesini sağladı. %60’ın üzerinde düşüş gösteren Bitcoin de günümüzde kayıplarını tamamen telafi etmiş durumda.

Piyasalar Nefes Aldı

Bu iyileşmelerin karşısında piyasa ile ilgili uyarılar arka arkaya gelmeye devam ediyor. 135 milyar dolarlık değere sahip DoubleLine Capital’ın genel müdürü Jeffrey Gundlach, hisse senedi piyasasının Mart ayının en düşük seviyelerine gerilediğini ifade etti. Gundlach, yaşanan iyileşmenin bireysel yatırımcılar tarafından kaynaklandığını ve kurumsal yatırımcıların bu alandan uzak durduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte Bitcoin’in de bu düşüşten payını alacağını ifade eden Gundlach, kripto paraların da benzer şekilde bireysel yatırımcılar ile bir toparlanma sergilediğini dile getirdi.

Bunların yanında Gundlach, yatırımcılara altın yatırımlarını artırmalarını önerdi. Yapılan açıklamalara göre altın, yıllardır borsalara karşı “güvenli liman” yatırımı görevini sağlam bir şekilde devam ettiriyor.

Öte yandan Gundlach alternatif olarak, ABD dolarının zayıflayacağını ve diğer ulusal para birimlerinin özkaynak risklerini dengelemek isteyen yatırımcılar için faydalı olacağını ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.