XRP Hepsinin Başını Çekiyor! Bitcoin, Ethereum Ve Litecoin’i Bekleyen Büyük Tehlike!

Özet

  • Amerika'dan gelen haberler ve XRP'ye bağlı kıdemli personelin yaptığı açıklamalar kripto para dünyasında büyük soru işaretleri yaratıyor.
13:00
28 Mart 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından Binance Holdings ve CEO Changpeng Zhao (CZ) aleyhine açılan davanın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) aleyhine açılan Ripple davası üzerinde de etkileri olabilir. Blockbytes, CFTC’nin dün açtığı davanın ABD düzenleyici düzeyinde ilginç bir savaşı vurguladığını yazdı.

Kıdemli Personelden Ters Köşe Uyarısı

CFTC şikayetinde Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’in hepsinin emtia olduğunu yazıyor. Ancak Ripple’da On-Demand Liquidity (ODL) sınır ötesi ödemeler üzerinde çalışan kıdemli personel yazılım mühendisi Neil Hartner, attığı bir tweet’te bu açıklama karşısında fazla heyecanlanılmaması uyarısında bulundu ve şu açıklamayı yaptı:

CFTC bazı kriptolardan emtia olarak bahsederse heyecanlanmayın. CFTC, Telegram davasında emtiaların da menkul kıymet olabileceğini zaten açıkça belirtti. Eğer her ikisi de iseniz her iki dünyanın da en kötüsü. Düzenleyicilerin ve kafa karışıklığının iki katına çıkması anlamına gelir.

Ripple çalışanı ayrıca Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal’ın da bu konuya dikkat çeken bir tweetine atıfta bulunuyordu:

Görünüşe göre bir menkul kıymet aynı zamanda bir emtia da olabilir, ancak olmadığı zamanlar hariç. Ve bu, hangi düzenleyiciye ne zaman sorduğunuza bağlıdır. Kafanız karıştıysa yalnız değilsiniz. Amerikan hukukunun sunabileceği en iyi şey gerçekten bu mu?

Hartner ayrıca bir emtianın menkul kıymet yasalarına tabi olabileceğini, ancak hiçbir menkul kıymetin emtia yasalarına tabi olamayacağını belirtti ve ekledi:

Hepimiz cevabın hayır olduğuna inanıyoruz ancak SEC kasıtlı olarak bu sorudan kaçınıyor ve belirsizliği silah olarak kullanıyor.

LBRY Davası Ripple İçin Yol Gösteriyor

Belirsizliğin kripto endüstrisine karşı bir silah olarak kullanılması, LBRY ile SEC arasında 21 Kasım 2022’de yapılan ve ancak şimdi kamuoyuna açıklanan durum duruşmasının metninde açıkça görülmekte. CryptoLaw transkripti dün web sitesinde yayınladı.

Belge, LBRY CEO’su Jeremy Kauffman’ın SEC’in yaptığı her iyileştirme teklifini nasıl reddettiği konusunda doğrudan yargıçla konuşmak istediğini ortaya koyuyor. Bu durum, kurumun kendisine dava açılmadan önce beş yıl boyunca kuralların ne olduğunu söylemeyi reddetmesinin arka planında yatıyordu. Yargıç Paul Barbadoro, LBRY’nin durumuna sempati duyduğunu ifade etti ve SEC’e, LBC sahipleri için netlik sağlamak amacıyla, LBC için çözüm yolları ve ikincil piyasa statüsüne ilişkin kalan konuları neden açıklığa kavuşturmadığını sordu. SEC avukatı Peter Moore bu soruya küçümseyici bir tavırla yanıt verdi ve nasıl bir yol izleneceği konusunda yıllar boyunca çok sayıda tartışma yapıldığını iddia etti.

Moore’a öfkeli bir yanıt veren Kauffman, şirketinin SEC ve dava açtığı herhangi bir şirket tarafından istismar edilmesinin kendisini gerçek anlamda kötü etkilediğini vurgulamıştı.

Kaufman şu açıklamayı yaptı:

Sen bir yalancısın Peter ve Her şeyi yaparım. Bunu şimdi söyleyebilirler. […] Bu artık bir menkul kıymet değil mi? […] Bunlar basit sorular.

Ancak, LBRY ve Kaufmann bu açıklamanın ardından bir cevap alamadı. SEC’in netlik istemediği, ancak bir Operation Choke Point 2.0 ile kripto endüstrisini çökertmek istediği açık olabilir. Ripple, açtığı dava ile ön planda yer alıyor ve dava yüksek mahkeme’ye giderse yıllarca sürecek bir mücadeleyle karşı karşıya kalabilir.

Blockchain Association’ın baş politika sorumlusu Jake Chervinsky, 2014’teki orijinal Operation Choke Point davasını temsil eden hukuk firmasının, bankacılık düzenleyicilerinin 2023’te kripto endüstrisine karşı aynı yasadışı tehditleri ve kaldıracı nasıl kullanacağını açıklayan bir teknik inceleme yayınladığını belirtti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI