X


Washington’daki Kripto Para Madencileri, Elektriği %130 Zamlı Alacak

Kripto paralarla birlikte hayatımıza giren dijital madencilik bireysel yatırımcılar için artık eskisi kadar kârlı değil.
21:00
7 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Madencilik gücünün büyük bir kısmını elinde bulunduran şirketler, rekabetin çok güçlü olduğu madencilik sektöründe devasa yatırımlarla milyar dolarlık madencilik geliri elde ediyor. Öyle ki Bitcoin madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain geçtiğimiz aylarda Bitcoin ağının %51’lik kısmını kontrol etmeye çok yaklaşmıştı.

Washington yakınlarındaki hidroelektrik santrallerinden elde edilen ucuz elektrik enerjisi nedeniyle Grant kasabası bir süredir kripto para madencilerinin ilgisini çekiyordu. Ancak yakın zamanda elektrik fiyatlarına uygulanacak zamlarla birlikte bölgedeki madencilerin mutlulukları pek de uzun sürmeyecekmiş gibi görünüyor.

International Business Times’ın raporuna göre geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir toplantı, kırsal bölgelere kamu gücüyle ücretsiz bir şekilde altyapı hizmeti sunan PUD’nin Grant kasabasındaki elektrik enerjisi fiyatlarını yükselteceğini gösteriyor. PUD toplantıda kripto para madencilerinin kullandığı elektrik fiyatlarına yönelik 3 yıllık kademeli artış kararını onayladı.

Washington’ın kırsal kesimlerinde yaşayan insanlar elektrik ihtiyaçlarını karşılama amacıyla 1949 yılında Public Utility Districts’i (PUD) kurdu. Ancak PUD sadece elektrik enerjisi sağlamıyor; aynı zamanda bölgede ikamet eden 34 bin kişiye su, altyapı ve telekomünikasyon hizmetlerini de ücretsiz bir şekilde sunuyor.

Yeni alınan kararla birlikte bölgede elektriğin taban fiyatı 1 Nisan 2019 itibariyle %15 artacak. Bu zammı bir sonraki yıl %35’lik bir artış, 2021 yılında ise %50’lik bir artış takip edecek. Böylece bölgede faaliyet gösteren kripto para madencileri elektriği 3 yıl sonunda %130 zamlı bir şekilde alacak. PUD’nin komisyon yetkilisi Tom Flint şunları kaydetti:

Sektörünüz yüksek riskli ve yasal düzenlemelerden yoksun. Elektrik fiyatındaki yeni zamlar bölge halkının bu durumdan etkilenmemesini sağlamanın en iyi yolu.

Bir diğer PUD yetkilisi Larry Schaapman ise şu açıklamalarda bulundu:

Kripto para madencilerini kötü adamlar olarak görmüyorum. Kendinizi veri merkezi olarak tanımlıyorsunuz, ancak sadece tek bir şey düşünüyorsunuz: Bitcoin’lerinizi.

Kripto para madenciliği aşırı elektrik tüketimi nedeniyle sık sık gündeme geliyor. Öyle ki Bitcoin madencilik ağının elektrik tüketimi geçtiğimiz aylarda İrlanda’nın elektrik tüketimiyle eşdeğer seviyeye ulaşmıştı. Bitcoin ağının 2018 yılı sonunda 8,2 Gigawatt elektrik tüketimine sahip Avusturya’ya yetişmesi bekleniyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar