X


ETH Kısa Pozisyonları Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitfinex verilerine göre ETH kısa pozisyonları rekor seviyeye ulaştı.
07:00
8 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para borsası Bitfinex’in verilerine göre ETH kısa pozisyonları tüm zamanların en yüksek sayısına ulaştı.

Cuma günü öğle saatlerinde ETH/USD kısa pozisyonları daha önceki en yüksek sayı olan 202.854’ü geçerek 208.689’a ulaştı. Yeni sayı geçen haftaya göre %81,96, ağustos ayının ortalarındaki sayıya göreyse %162 yükseldi.

Hafta boyunca gelişmeler bütün kripto paraları kötü etkiledi, özellikle ETH’i. 5 Eylül ve 6 Eylül arasında BTC 1.100 dolar değer kaybetti. Aynı zaman diliminde kripto paraların toplam piyasa değeri 40 milyar dolar azaldı.

Kripto paralar BTC’nin hareketlerini izlemeye meyilli oluyor, ETH de BTC’yi takip ediyor. Üç gün önce 287 dolardan işlem gören ETH şu anda 221 dolardan işlem görüyor.

Kısa pozisyonlar üst üste bindiklerinde fiyatın az da olsa yükselmesi bu pozisyonların kapanmasına yol açıyor. Kripto paralarda kısa pozisyonun kapanması için tek yol kripto parayı tekrar almak olduğu için ETH fiyatının ani bir artış yaşayabileceği öngörülüyor. Temmuz ve haziran ayında buna benzer ani yükseliş beklenmişti, ancak bugünküne oranla uzun pozisyonlar oldukça azdı. Başka bir açıdan bakılırsa, kısa ve uzun pozisyonlar kasım ve aralık aylarındaki hallerine oldukça benziyor ve iki pozisyon arasındaki fark çok benzer seviyede.

RSI göstergesi hem boğaları hem de düşük seviyeleri işaret ediyor, buna benzer bir durum geçtiğimiz yıllarda da görülmüştü. Buna göre bir noktada satışlar oldukça yorgunlaşacak ve yukarı yönlü bir ralli başlayacak. ETH fiyatının ani bir yükseliş yaşaması iyi bir fikir gibi görünse de ETH/USD çiftinde al-sat yapan yatırımcı miktarı arttığı için herhangi bir tahminin tutması da zorlaşıyor ve teknik destekler belirginliğini yitiyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER