X


Visa CEO’su Kripto Paralarla İlgili Neler Söyledi?

Küresel ödeme sistemi Visa'nın CEO'su kripto paralarla ilgili açıklamalarda bulundu.
09:00
27 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Mevcut küresel finansal sistem karşısında kullanıcılara daha makul işlem seçenekleri sunma potansiyeline sahip kripto paralar her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu yeni varlık sınıfı gelişimini sürdürdükçe dünyadaki dev şirketlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Küresel ödeme altyapısı Visa’nın CEO’su Al Kelly geçtiğimiz günlerde kripto paralara ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

CNBC ekranlarında yayımlanan Mad Money isimli programda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kelly kripto paralara ilişkin görüşlerine de yer verdi. Kelly kriptoların, şirketin ödeme sektöründe sahip olduğu hakimiyete “kısa ya da orta vadede”  tehdit oluşturmadığını iddia ediyor.

Mad Money programının sunucusu Jim Cramer tarafından sorulan “kripto paralar Visa’nın ödeme alanındaki hegemonyası için gerçek bir tehdit mi” sorusuna Visa CEO’sunun verdiği cevap bir hayli ilgi çekici. Bu soruyu “kısa ya da orta vadede kesinlikle hiçbir şekilde tehdit değil” şeklinde yanıtlayan Kelly kriptolarla ilgili bazı düşüncelerine yer veriyor.

Kelly’ye göre kripto paralar geleneksel finansal sistemdeki unsurlarla rekabet edebilmek için “bir menkul kıymet olmaktan uzaklaşarak bir ödeme aracı haline gelmeye” ihtiyaç duyuyor. Ayrıca Kelly kripto para piyasasının “itibari para birimleri gibi kabul görebilmesi” için “bir piyasa haline gelmesi” gerekiyor. Böylece kullanıcılar tıpkı Visa da olduğu gibi bu yeni varlık sınıfıyla etkileşime geçerken kendilerini rahat hissedebilir.

Kelly açıklamalarına şu ifadelerle devam ediyor:

Eğer kripto paralar itibari paraların izinde giderse Visa da aynı yönde ilerleyecektir. Şirket dünyadaki bütün ödeme akışlarının ortasında yer almak istiyor. Haliyle eğer bu alanda devam etmemiz gerekirse öyle yaparız. Ancak şimdilik kripto bir ödeme aracı olmaktan çok bir menkul değer olma özelliği taşıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar