X


Kripto Para Piyasasına Doğru Zamanda Giriş Yapmak Neden Önemli?

Bitcoin geçtiğimiz yılın aynı döneminde 5.900 dolardan işlem görüyordu. Bu da demek oluyor ki doğru yerden giriş yapan bilinçli bir yatırımcı hala kârlı pozisyonda.
08:00
27 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Bitcoin 20 bin dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Ancak Bitcoin yaklaşık 10 ay içerisinde sert bir düşüş yaşayarak 6 bin doların dahi altına düştü. Bitcoin son birkaç aydır ise stabil bir görünüm çiziyor. 

Her ne kadar Bitcoin 20 bin dolardan düşmüş olsa da bundan yaklaşık beş yıl önce kripto paralara yatırım yapmış olsaydınız inanılmaz karlar elde edebilirdiniz. 2013 yılının sonlarına doğru Bitcoin’in değeri 600 ila 1.000 dolar arasında değişiyordu. O günlerde yapılan bin dolarlık bir yatırım size 5 bin dolar kar ettirebilirdi. 2017 yılının sonunda tepeden Bitcoin almayı tercih edenler ise yaklaşık 13.500 dolar zarar etti.

Kripto paraların volatilitesi oldukça yüksek. Ethereum geçtiğimiz boğa sezonunda 1.400 dolara kadar yükselmişti. Ancak şu an baktığımızda Ethereum 200 dolar bandına gerilemiş durumda. Benzer bir şekilde Litecoin ve XRP de ciddi değer kaybı yaşadı. Kripto para piyasasına nereden girdiğiniz önemli. Yatırım yapmadan önce araştırma yapmalı ve piyasaya girişi yapmak için uygun zamanı kollamalısınız.

Her ne kadar kripto paralar küresel finansal sisteme yeni bir soluk getirse de ünlü yatırımcı Warren Buffet kripto paraları fare zehiri olarak tanımlıyor. Vanguard’ın kurucusu Jack Bogle da Waren Buffet’la benzer bir şekilde Bitcoin’i bir tür veba olarak görüyor. Bogle şunları kaydetti:

Bitcoin’in değerini belirleyecek hiçbir özelliği yok. Bonoların faiz kuponu var. Hisse senetlerinin kazançları ve kar payı dağıtımları var. Ancak Bitcoin’de tek şansınız birisinin ona, sizin ödediğinizden daha fazlasını ödemesi olasılığı.

New York Üniversitesi profesörü ve ekonomist Nouriel Roubini geçtiğimiz günlerde kripto paraların bütün dolandırıcılıkların annesi ya da babası olduğunu iddia etmişti.

Kaynak: Cryptodaily.co.uk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI