reklamı kapat

VISA B2B Transferler İçin Blockchain Hizmetini Başlattı

Ödeme hizmetleri devi Visa, 125 trilyon dolarlık B2B para transferi piyasasına girmek için bir Blockchain ürünü geliştirdi.
16:00
12 Haziran 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Dünyanın en büyük finansal firmalarından Visa, 125 trilyon dolarlık B2B (Business to Business) para transfer piyasasına girmeye hazırlanıyor. Visa bu alanda boy göstermek için kendi Blockchain ürününü piyasa sürdü. Yapılan açıklamalara göre, yeni Blockchain ürünüyle beraber B2B işlemler çok daha hızlı, ucuz ve şeffaf olacak.

Piyasa Kontrolü SWIFT’te

Günümüzde uluslararası ödemelerin çoğu 1970’leri başında kurulan Belçika merkezli ödeme devi SWIFT ile sağlanıyor. Şirketin üye listesinde 11.000’den fazla şirket bulunuyor. Bunun yanında SWIFT Ripple’ın da rekabet halinde olduğu bir şirket. Ripple uluslararası ödemelerde henüz SWIFT’in çok gerisinde olsa da bu alanda kendini geliştirmek ve büyümek için çok çaba sarf ettiği ortada…

Bunun yanında geleneksel SWIFT işlemlerinin işlem hızı başta olmak üzere birçok problemi var. Ripple ilk başta bu duruma çözüm bulduğu için tüm piyasa tarafından bu konudaki rekabet kabul edilmiş durumda. Şimdi Visa da bu alandaki rekabete katılmayı amaçlıyor.

Öte yandan 2017 yılına döndüğümüzde SWIFT, GPI olarak adlandırılan yeni fon transfer sistemini piyasaya sürmüştü. O zamandan bu yana SWIFT’in bankacılık yöneticisi Harry Newman’a göre, neredeyse tüm para transfer işlemleri 24 saat içinde gerçekleşiyor. Şu anda 3.500 banka SWIFT hizmetini kullanıyor. Bu bankalarda her gün 300 milyar dolarlık transfer işlemi gerçekleşiyor. Bu da SWIFT’in toplam günlük hacminin %50’sini oluşturuyor.

Visa Piyasaya Blockchain’le Giriyor

Ödeme hizmetleri devi Visa da müşterileri için transfer hızını arttırmak ve şeffaflaştırmak için sürekli çalışıyor. Forbes’un paylaştığı bir habere göre bu doğrultuda Visa, B2B DLT ürünü Connect’i kısa bir süre önce piyasaya sürdü.

Bununla birlikte Visa’nın yeni piyasaya sürdüğü Blockchain yazılımı ise doğrudan banka bağlantılarını kullanıyor.

Bunların yanında Visa’nın özel bir kripto para ekibi oluşturmak istediği mart ayında gündemde oldukça ses getirmişti. Konuyla ilgili detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Visa’dan henüz bir kripto para hamlesi gelmedi ancak Blockchain hamlesi de dikkate değer türden…

Kaynak: U.today

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.