reklamı kapat

CryptoCompare’in Yeni Ürünü Sahte Hacimlere Çözüm Olabilecek Mi?

Sahte işlem hacimleri piyasa için büyük bir problem…
17:00
12 Haziran 2019

Bugün Cointelegraph’ın açıkladığı resmi basın bültenine göre, Londra merkezli kripto veri sağlayıcısı CryptoCompare, dünya üzerinde 100’den fazla kripto para borsasının derecelendirmesine imkan sağlayacak Exchange Benchmark ürününü piyasaya sürdü.

Exchange Benchmark

CryptoCompare’in yaptığı açıklamaya göre yeni ürün, küresel çapta önemli sayıda kripto para borsasının işlem hacimlerini şişirmek için kullandıkları aldatıcı, özendirici yatırım programları ve diğer stratejileri önlemek için piyasaya sürüldü. Yapılan açıklamada bu durumun piyasa için giderek büyüyen bir sorun halini aldığının altı çizildi.

Şirketin yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer verildi:

Son 12 ayda özellikle düşük kaliteli borsalar (C-F sıralamasındaki borsalar), toplam işlem hacimlerine dayanmayan sıralama metodolojisine duyulan ihtiyaçla beraber, pazar paylarını %30 oranında arttırmaya devam ediyor.

Öte yandan basın açıklamasına göre, bu problemin üstesinden gelmek ve borsa işlem hacimleri hakkında daha güvenilir bir görüş sağlamak amacıyla CryptoCompare, Exchange Benchmark’ı hem nitel (gerekli özenle) hem nicel (emirler ve ticari verilere dayalı piyasa kalitesi) bir yaklaşımla üretti.

Exchange Benchmark, toplam hacim verilerini baz almak yerine “hacmin değişkenlik ile bağlantısı” ve “hacmin standart sapması” gibi otuzdan fazla metriği göz önünde bulunduruyor.

En Güvenilir 10 Borsa

2019 Mayıs ayın ait verileri analiz etmek için Exchange Benchmark ürününü kullanan CryptoCompare, dünyanın en güvenilir on borsasının sırasıyla şunlar olduğunu belirtiyor: Coinbase, Poloniex, Bitstamp, bitFlyer, Liquid, itBit, Kraken, Binance, Gemini ve Bithumb.

CryptoCompare’in bu ürününün Bitwise’ın raporunun arkasından piyasaya sürülmesi tabii ki tesadüf değil. Bitwise mart ayında yayımladığı bir raporla Bitcoin işlem hacimlerinin yaklaşık olarak %95’inin gerçeği yansıtmadığını ifade etmişti. Bu raporun gündeme bomba gibi düşmesinin ardından çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Örneğin Coinmarketcap, sıralama ölçütlerini değiştireceğini ve bunlara uygun olmayan borsaları listelerinden çıkaracağını açıkladı. Konuyla ilgili detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Ripple ise yaklaşık olarak bir hafta önce yaptığı açıklamayla sahte işlem hacimleriyle ilgili adımlar atmaya hazırlandığını belirtmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun