f Venezuellalı İki Şirket Kripto PoS Noktaları Kuruyor › COINTURK

Venezuellalı İki Şirket Kripto PoS Noktaları Kuruyor

Özet

  • Venezuella’da debit kart ve PoS noktalarıyla ilgili adımlar atılıyor...
18:00
3 Ekim 2019

İki Venezuellalı şirket bir kripto para birimi debit kartı ve satış noktası (PoS) sistemini piyasaya sürmek için ortaklık kurduklarını açıkladı.

4 Para Birimi Desteklenecek

Devlet tarafından onaylanmış bir kripto para borsası olan CriptoLAGO’nun 1 Ekim’de paylaştığı bir sosyal medya açıklamasına göre, kripto yatırım bankası Glufco ile yapılan ortaklık sayesinde konuyla ilgili hizmet vermeye başladı.

Duyuruda yapılan açıklamalarda konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

Glufco ile ortaklığımızdan beklentimiz, bizi bir adım öne taşımasıdır.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre bu sistem, Venezuela hükümetinin devlet destekli dijital para birimi olan Petro dahil olmak üzere 4 kripto para birimi için destek sağlayacak. Sistemin destek sağlayacağı diğer kripto para birimlerinin ise Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dash (DASH) olduğu belirtiliyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalardan bu sistemde ülkenin günden güne kötüye giden geleneksel para birimi Bolivar da dahil olmak üzere geleneksel para birimlerinin desteklenmeyeceği anlaşılıyor.

Glufco’nun Tanımı

Bunların yanında Glufco yeni piyasaya sürdüğü bu ürününü bir “kripto para birimi transfer cihazı” olarak adlandırıyor. Dolayısıyla ileride çok daha fazla kripto para biriminin desteklenmesi için çalışmaların sürdüğü yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Bilindiği gibi Venezuela uzun süredir aşırı enflasyon ve sermaye kontrolleriyle savaşmaya devam ediyor. Bu bağlamda da vatandaşlara Petro ve VES’i kullanmaktan başka çok az seçenek kalıyor. P2P işlem platformu olan LocalBitcoins’te ise her geçen gün yeni rekorlar kırılıyor.

Öte yandan Venezuela merkez bankası acil durumlar ve uluslararası yaptırımlarda faydalanmak için Bitcoin depolamaya karar verdiğini açıkladı.

Ayrıca Venezuell’da Bitcoin yardımlarının öneminin arttığını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Yapılan bu yardımlarla zor durumda olan halka temel ihtiyaçlarda yardımcı olunduğu belirtilmişti…

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI