Uzun Vadede Değerlenecek! Dev DeFi Altcoin Zekice Davrandı ve Kayıpları Azaldı!

Eğer zekice davranmasalardı kayıpları çok daha büyük olabilirdi. Uzun vadede değerlenebilir.
19:05
3 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Merkezi olmayan finans alanındaki en başarılı projelerden birinin 2022 yılında geliri adeta eridi. Peki uzun vadede sonuçları ne olacak? Geçtiğimiz yıl kripto para şirketleri için iyi bir dönemde değildi. Azalan yatırımcı ilgisi hacimlerde önemli kayıplara neden oldu. Binance haricindeki neredeyse tüm kripto para borsaları personel sayılarını azalttı.

MakerDAO (MKR)

Steakhouse Financial tarafından yayınlanan bir mali rapora göre, DAI stablecoin‘i ihraç eden MakerDAO geçtiğimiz yıl önemli ölçüde gelir kaybı yaşadı. Raporda, toplam gelirin 2021’deki 112 milyon DAI’den 2022’de %42 azalarak 65 milyon DAI’ye düştüğü belirtildi. Bu da protokolün net işletme kazancının 2021’deki 90 milyon DAI’den geçen yıl 19 milyon DAI’ye düşerek %80 azalmasına yol açtı. Kazanç erimesi protokolün geleceğine dair de bazı şüpheler doğurdu. Ancak kripto kredi sektöründeki daralmanın böyle bir sonuç doğurması zaten bekleniyordu.

Terra çöküşünün ardından başlayan zincirleme iflaslar 2021 yılının en büyük itici gücü olan kripto kredi sektörünü yerle bir etti. 3AC, Alameda ve diğer büyük kredi müşterilerinin yapamadığı ödemeler Celsisus, Voyager ve son olarak Gemini gibi devleri yıktı. Gemini geçtiğimiz yılın son çeyreğine kadar en büyük kripto kredi veren konumundaydı.

MKR Coin Geleceği

MakerDAO ise çözümü gerçek dünyaya dönmekte buldu. Eğer finans blockchain tabanlı bir dönüşümü kabul ediyorsa, ki ediyor MakerDAO neden buna öncülük etmesin? MakerDAO, geçen yıl DAI ekonomisinde gerçek dünya varlık desteğine doğru önemli bir değişim yaşadı. Maker’ın gerçek dünya varlık kasası bakiyesinin hacmi 2022 sonunda 640 milyon DAI’ye ulaştı. Bu rakam, 2021 sonuna kıyasla 37 katlık bir artışa işaret ediyor ve büyümenin büyük bir kısmı, Monetalis Clydesdale için 500 milyon DAI kasa ve Huntingdon Valley Bank için 100 milyon DAI kasa tahsisi dahil olmak üzere 2022’nin son yarısında gerçekleşti.

Rapora göre, Maker’ın gerçek dünyadaki varlık hamlesinin etkisi gelir yaratma matrisinde de görülebiliyor ve kasalar Aralık ayında MakerDAO’nun brüt gelirinin %70’ini oluşturuyor. Yani eğer MakerDAO geleneksel finans oyuncularıyla bağlantılı ürünlerini faaliyete geçirmeseydi kayıpları çok daha büyük olacaktı. Uzun vadede hem DeFi alanındaki toparlanma beklentisi hem de MakerDAO’nun geleneksel finansla bağlantılı hamlelerinin artması ihtimali MKR Coin fiyatının yükselmesini sağlayabilir. En azından bu senaryoda uzun vadede MKR Coin için daha fazla yükseliş olası görünüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar