Maker Coin Nedir?

Maker Coin merkezsiz finans (DeFi) alanında faaliyet gösteren Maker ekosisteminin ana kripto parasıdır.
21:00
15 Haziran 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Maker Coin merkezsiz finans (DeFi) alanında faaliyet gösteren Maker ekosisteminin kendi kripto parasıdır. Maker ekosisteminde iki token bulunuyor: Dai Coin ve Maker Coin, kısa ismiyle MKR. Dai fiyat bakımından dolara sabitlenmiş bir token iken, MKR volatil bir fiyat yapısına sahip. DAI hakkında detaylı bilgi için şu yazımıza göz atabilirsiniz: DAI Coin Nedir?

Maker Coin Nedir?

MKR Coin, Maker Protokolü’nün yönetim kripto parasıdır. Maker, Ethereum üzerinde stabilcoin DAI’nın değerini destekleyen ve stabilize eden akıllı bir sözleşme platformudur. MKR tokenleri, DAI’nin yaşadığı fiyat dalgalanmalarında DAI değerini mümkün olduğunca 1 ABD Doları’na yakın tutmak için yaratılır veya imha edilir. MKR Token’ları ayrıca Maker sisteminde işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Bunlara ek olarak MKR Token onu elinde tutanların Maker Protokolü’ndeki değişikliklere oy vermesini sağlamaktadır.

Bir hizmet ve kullanım token’i olan MKR Coin, Maker sistemindeki yegane yeniden sermaye dönüşümü kaynağı. Maker sistemi dahilinde Dai üretiminde işlem ücretleri Maker Coin ile ödenir. MKR’nin hizmet token’i özelliği buradan geliyor. Ödeme yapıldığında token yakılır. Böylece toplam token sayısı azalmış olur. Dai’ye olan talep artışı MKR’ye talebi de artırır.

MKR Token Nedir?

MKR, yönetim token’ı olarak Maker sisteminin iş mantığı ve risk yönetimi oylamasında kullanılıyor. Risk yönetimi sistemin başarısı ve sürdürülebilirliği açısından son derece önemli. Her teminat varlığı için özel kalemlerde oylama yapılıyor. Tüm MKR sahipleri istediği teklif için oy kullanabilir, oyunu istediği zaman geri çekebilir veya yeni bir teklifte bulunabilir. En çok oyu alan teklif aktive edilerek sistemin risk parametrelerinde değişiklikler yapılabilir. Platformda güvenliği sağlamak adına, teklif aktive edildikten sonra kısa süreliğine “güvenlik gecikmesi” yaşanır.

MakerDao Nedir?

Platform ekibi platformun ve Dai’nin geleceğine, MakerDao topluluğuna danışarak karar veriyor. Geliştirilecek merkezsiz uygulamayla birlikte Metamask, Mist ve Parity kullanarak MKR ile oylama yapılabilecek. Platforma ileride daha gelişmiş özelliklerin gelmesi planlanıyor. Oyların vekil oy kullanıcıya devredilmesi ve soğuk depoda tutulan MKR token’larıyla güvenli bir şekilde oy kullanılması bunların başında geliyor.

Maker Coin Fiyat

Maker coin grafik incelendiğinde 2018 yılı başlarında 1700 dolar üstüne çıkarak rekor kıran Maker, yani kripto para borsalarında kullanılan ismiyle MKR Coin, yazımızın güncellendiği sırada 511 dolardan kendine alıcı buluyor. Başka bir ifadeyle 1 Maker Coin fiyatı 511 dolardır. Dolaşımda 1 milyonun üzerinde MKR bulunuyor ve 500 milyon dolarlık piyasa hacmiyle Maker Coin kripto para sıralamasında 27 sırada yer alıyor.

MKR Coin Nasıl Alınır?

MKR Coin dünyanın en yüksek alım satım işlem hacmine sahip kripto para borsalarından biri olan Binance‘den satın alınabilir. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar