reklamı kapat

Maker (MKR) Nedir? Nereden Alınır?

5 Şubat 2019
  • Coin TürkCoin TürkMaker ekosisteminde iki token bulunuyor: Dai ve MKR. Dai fiyat bakımından sabitlenmiş bir token iken, MKR volatil bir fiyat yapısına sahip. Bir hizmet ve kullanım token’i olan MKR, Maker sistemindeki yegane yeniden sermaye dönüşümü kaynağı.

MKR ve Dai Nedir?

Maker sistemi dahilinde Dai üretiminde işlem ücretleri MKR ile ödenir. MKR’nin hizmet token’i özelliği buradan geliyor. Ödeme yapıldığında token yakılır. Böylece toplam token sayısı azalmış olur. Dai’ye olan talep artışı MKR’ye talebi de artırır.

Maker (MKR) Nasıl Çalışır?

MKR, yönetim token’ı olarak Maker sisteminin iş mantığı ve risk yönetimi oylamasında kullanılıyor. Risk yönetimi sistemin başarısı ve sürdürülebilirliği açısından son derece önemli. Her teminat varlığı için özel kalemlerde oylama yapılıyor. Tüm MKR sahipleri istediği teklif için oy kullanabilir, oyunu istediği zaman geri çekebilir veya yeni bir teklifte bulunabilir. En çok oyu alan teklif aktive edilerek sistemin risk parametrelerinde değişiklikler yapılabilir. Platformda güvenliği sağlamak adına, teklif aktive edildikten sonra kısa süreliğine “güvenlik gecikmesi” yaşanır.

Platform ekibi platformun ve Dai’nin geleceğine, Maker topluluğuna danışarak karar veriyor. Geliştirilecek merkezsiz uygulamayla birlikte Metamask, Mist ve Parity kullanarak MKR ile oylama yapılabilecek. Platforma ileride daha gelişmiş özelliklerin gelmesi planlanıyor. Oyların vekil oy kullanıcıya devredilmesi ve soğuk depoda tutulan MKR token’larıyla güvenli bir şekilde oy kullanılması bunların başında geliyor.

MKR Nereden Alınır?

Toplam 1 milyon MKR token’inin yaklaşık 618 bini dolaşımda. MKR token’i yüksek fiyatıyla dikkat çekiyor. 21 Ocak 2018’de 1687 dolarla tüm zamanlar rekorunu kıran MKR yazının hazırlandığı sırada 735 dolardan işlem görüyor. MKR 454 milyon dolarlık piyasa değeriyle kripto paralar listesinin 41. sırasında yer alıyor. MKR token’lar OKEx ve Bibox borsalarından temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.