DAI Coin Nedir?

Dai Coin, 1 ABD Doları'na sabitlenmiş, merkezi olmayan, tarafsız, teminat destekli bir kripto para birimidir.
20:00
15 Haziran 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dai Coin, 1 ABD Doları’na sabitlenmiş, merkezi olmayan, tarafsız, teminat destekli bir kripto para birimidir. Multi-Collateral Dai (Çoklu Teminatlı Dai) (MCD) sistemi olarak da bilinen Maker Protokolü, kullanıcıların “Maker Yönetimi” tarafından onaylanan teminat varlıklarından yararlanarak Dai üretmesine olanak tanır. “Maker Yönetimi” kavramı ise Maker Protokolünü yöneten topluluk tarafından organize edilen ve işletilen bir süreçtir. Bu makalemizde Dai coin, Multi Collateral Dai, Defi Nedir kripto, DAI, MKR, Maker ve MakerDao kavramlarına açıklık getireceğiz.

MakerDao Nedir?

MakerDAO, Ethereum blockchain üzerinde yer alan açık kaynaklı bir proje ve merkezi olmayan otonom organizasyondur. Sistem projenin kendi token’ı olan Maker Coin – MKR’ye (Maker Coin Nedir?) sahip kişiler tarafından yönetilmektedir. MKR sahipleri istikrar, şeffaflık ve verimliliği sağlamak için Maker Protokolünü ve Dai’nin finansal risklerini yönetir. MKR sahipleri elinde tuttuğu MKR adeti kadar oy verme oranına sahiptir. Başka bir deyişle, bir kullanıcıda ne kadar çok MKR token varsa, o kullanıcının yani seçmenin karar verme gücü o kadar artar.

Maker Protokolü Nedir?

Ethereum blockchain üzerine kurulu Maker Protokolü, kullanıcıların para birimi oluşturmalarını sağlar. Maker Protokolü’nün mevcut unsurları; Dai (stabil kripto para), Maker Collateral Vaults, Oracles ve Oylama’dır. MakerDAO, MKR sahiplerinin oylama sistemi vasıtasıyla kararlar alınarak Maker Protokolünü yönetir. Ethereum blockchain’deki en büyük merkezi olmayan uygulamalardan biri olan Maker Protokolü, büyük ölçüde benimsenen ilk merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamasıdır.

Defi Ethereum Nedir?

DeFi Ethereum üzerine kurulmuş dijital varlıklara ve finansal akıllı sözleşmelere, protokollere ve merkezi olmayan uygulamalara (DApps) atıfta bulunan Merkezi Olmayan Finans ifadesinin kısaltmasıdır. Daha basit bir ifadeyle, örneğin geleneksel finansal ürünlerinden olan kredileri aracısız, güvenilir ve şeffaf protokollerle işleten merkezi olmayan ağlardan yararlanan bir harekettir. Bu yazımızda bahsettiğimiz MKR ve DAI DeFi coin olarak adlandırılabilirler.

DAI Coin Nedir?

1 ABD Doları’na sabitlenmiş, merkezi olmayan, tarafsız, teminat destekli bir kripto para birimidir. Düşük volatilitesi nedeniyle hiper enflasyona dirençli Dai, herkese, her yerde ekonomik özgürlük ve fırsat sunar. Dai, kripto para cüzdanlarında veya platformlarda tutulur, Ethereum ve diğer popüler uygulamalarla desteklenir. Dai’nin oluşturulması, erişimi ve kullanımı kolaydır.

Kullanıcılar, Teminat varlıklarını, Maker Protokolü içindeki Maker Kasası’na yatırarak Dai token oluşturur. Dai bu şekilde dolaşıma girer ve kullanıcıların likiditeye erişimi sağlanır. Bunun dışında Dai, aracılardan veya borsalardan satın alınarak veya sadece bir ödeme aracı olarak kullanılarak da elde edilebilir. Oluşturulduktan veya satın alındıktan sonra Dai, diğer kripto para birimleriyle aynı şekilde kullanılabilir: başkalarına gönderilebilir, mal ve hizmetler için ödeme olarak kullanılabilir ve hatta Maker Protokolü üzerindeki bir özellik aracılığıyla tasarruf olarak tutulabilir.

DAI Token Fiyat

DAI geliştiricisi MakerDAO kripto para dünyasındaki en popüler finansal uygulamalardan bir tanesi. Şu anda dolaşımda 127 Milyon DAI bulunuyor. Ayrıca token’in fiyatını sabit tutmak adına 300 milyon dolar değerinde MakerDAO sisteminde kitli tutuluyor. Geçtiğimiz aylar boyunca 1 dolara yaklaştırılmaya çalışılan DAI Token şu anda 1.00 dolardan işlem görünüyor. DAI arzı artmasıyla birlikte DAI işlem ücretleri de yükselmeye başlamıştı. Bazılarına göre bu artış sağlıklı desteğin sağlanması adına oldukça önemli. Ek olarak MakerDAO sisteminde DAI Token yaratmak adına %0.5 faiz bulunuyor. Denge ücreti adı altında kesilen bu ücret zamanla yükseliyor. MakerDAO uygulamaları DAI’nin başarısındaki temel neden olarak gösteriliyor.

Son zamanlarda Tether tartışmalarının alevlenmesiyle piyasada yeni stablecoin arayışları başlamıştı. Son 1 sene içerisinde birçok firma kendi stablecoin’ini çıkardı ancak Tether kadar popülerleşmiş bir stablecoin’den henüz söz edemiyoruz. Tether ve Bitfinex soruşturmaları devam ederken Tether’ın kullanımında şimdilik bir düşüş görülmüyor, ancak piyasada yeni stablecoin arayışı başlarsa rekabet birden kızışabilir.

DAI Coin Nasıl Alınır?

DAI Coin satın almak için dünyanın en yüksek alım satım işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance‘yi kullanabilirsiniz. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar