Son Dakika: Şok Eden Haber Geldi! Coinbase Neden Ara Verecek? Tüm İşlemler Duruyor!

Coinbase borsası yaptığı açıklamayla şok etkisi yarattı. Şirket, yaptığı açıklamayla birlikte kripto para piyasasının ortasına bomba gibi düştü.
19:26
3 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dünyanın en büyük borsalarından birisi olarak kabul edilen Coinbase bir son dakika açıklaması yaptı. Cuma günü akşam saatlerinde Twitter üzerinden yapılan bir açıklamaya göre Coinbase borsası 4 Mart 2023 günü tüm işlemleri geçici süreyle durduracak.

Geçtiğimiz ay bir çok yol haritasına ekleme ve listeleme haberiyle gündeme gelen borsanın yaptığı bu hamle yine ses getirmiş gibi görünüyor.

Şirket Konuya Açıklık Getirdi

Planlı bir kesinti olmasına rağmen yatırımcılar konu hakkında tedirgin olabilirler. Bu tedirginliklerini gidermek adına ise Coinbase bir açıklamada bulundu:

Coinbase Borsası, 4 Mart 2023 Cumartesi günü TSİ 09:00’dan itibaren planlı bir teknik sistem yükseltmesi nedeniyle geçici olarak çevrimdışı olacaktır. Tüm alım satım ve transferler Coinbase.com (Simple & Advanced Trade), Coinbase Pro & Exchange üzerinden yapılamayacaktır.

Kesinti süresi iki aşamadan oluşacaktır. Bunun tamamlanmasının 8 saat kadar sürmesini bekliyoruz, ancak bu tahmini süre değişebilir. Teknik sistem yükseltmesi tahmini olarak 4 saate kadar tamamlanacaktır. İşlemlerin yeniden başlatılması tahmini olarak 4 saate kadar tamamlanacaktır. Borsa kesintisi süresince Coinbase.com üzerinden alım satım, transfer ve fonlara erişimin mümkün olmayacağını lütfen unutmayın. Daha geniş çaplı borsa kesinti süremiz başlamadan önce, Coinbase.com adresindeki alım satım ve transfer işlemlerinin sabah 8-9 arasında askıya alınmasını bekliyoruz. Lütfen tüm transferlerin planlanan kesinti süresinden önce tamamlandığından emin olun. Borsamızda piyasalarımız yeniden etkinleştirildikçe. Coinbase.com (Basit ve Gelişmiş Ticaret) üzerinden alım satım aşamalı olarak yeniden etkinleştirilecek. İlk aşamada, borsamız bakım moduna alınacak ve tüm Coinbase Pro & Exchange işlevleri web, mobil ve tüm API yüzeylerinde (REST & FIX) devre dışı bırakılacaktır. WebSocket beslememiz hala mevcut olacak, ancak herhangi bir yeni veri yayınlamayacaktır. Bu aşamada, Coinbase Pro & Exchange’de hesabınıza giriş yapamayacak, işlem yapamayacak veya fonlarınıza erişemeyeceksiniz. Lütfen tüm transferlerin planlanan kesinti süresinden önce tamamlandığından emin olun.

Ayrıca, müşteri siparişlerini değiştirmeyecek veya iptal etmeyeceğiz. Borsamız bakım moduna alındığında iptal edilmeyen tüm siparişler sipariş defterinde kalacaktır. Lütfen gerekirse mevcut emirlerinizi planlanan kesinti süresinden önce değiştirin veya iptal edin. Borsamız bakım moduna alındığında, teknik sistem yükseltmemizi tamamlayacağız. Bu işlemin 4 saat kadar süreceğini tahmin ediyoruz ve bu süre boyunca güncellemeler sağlayacağız. Gerekli teknik sistem yükseltmesi tamamlandığında, alım satım hariç tüm borsa işlevleri derhal yeniden etkinleştirilecektir. Emir defterlerimizde alım satım, fiyat keşfi açık artırma sürecimiz aracılığıyla aşamalı olarak yeniden etkinleştirilecektir. Bu sürecin tüm piyasalar için 4 saat kadar süreceğini tahmin ediyoruz, ancak daha yüksek hacimli piyasalarımızın (örneğin BTC) bu süreçte önce/daha erken yeniden etkinleştirilmesini bekliyoruz. Fiyat keşif işlemleri sırasında, tüm emir defterlerimiz açık artırma moduna alınacaktır. Müşteriler limit emirleri gönderebilir ve ortaya çıkan gösterge niteliğindeki açık fiyatı görüntüleyebilir. Defterler, hiçbir eşleşmenin gerçekleşmeyeceği minimum 10 dakika boyunca açık artırma modunda olacaktır. Açık artırmanın tamamlanmasının ardından, çapraz emirler açılış fiyatından eşleştirilecektir.

Bitcoin Son Durum

Ocak ayının başından bu yana yükseliş yaşayan Bitcoin için 24.000 doların üzerini geçtiğimiz hafta 2 kere ziyaret etmiş olması yatırımcılar adına umut verici oldu. Fiyat yükselişi hız kesmeden devam ederken yaşanan bazı olaylar ise fiyatı 3 Şubat günü bir miktar aşağıya çekti.

Önce Microstrategy tarafından gelen rapor ardından Amerika Birleşik Devletlerinin ülke adına açıkladığı veriler Bitcoin fiyatını bir miktar aşağıya çekti ve 23.200 dolar seviyesine kadar düşürdü. Şu anda ise Bitcoin 23.400 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar