f Ünlü İsimlerden Bitcoin Fiyat Tahmini: ETF Onayı ve Halving Etkisi › COINTURK

Ünlü İsimlerden Bitcoin Fiyat Tahmini: ETF Onayı ve Halving Etkisi

Özet

  • Fundstrat'ın yönetici ortağı Tom Lee'ye göre ABD'de spot Bitcoin ETF'lerinin onaylanması ve Bitcoin'in halving etkinliği 2024 sonuna kadar Bitcoin fiyatını 150.000 - 180.000 dolar aralığına çıkarabilir.

  • ETF analisti Eric Balchunas'a göre ABD'nin kripto ETF'ler için yüksek pazar payı spot Bitcoin ETF'lerinin onaylanması durumunda bu payın daha da artabileceğini gösteriyor.

  • Bitcoin'in halving etkinliği arzın azalmasına ve dolayısıyla fiyatın yükselmesine neden olabilir. Ancak bazı analistler bu etkinliğin fiyat artışını hemen tetiklemeyebileceğini ve zaman alabileceğini düşünüyorlar.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
08:49
17 Ağustos 2023

Bitcoin fiyat araştırma platformu Fundstrat’a göre mevcut ABD spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) onaylandığı sürece Bitcoin 2024 yılı sonuna kadar 150.000 dolar gibi göz kamaştırıcı bir rakamı aşacak. ETF başvuruları baz alınarak yapılan birçok yorumla birlikte yatırımcıların beklediği iki büyük olay karşımıza çıkıyor; halving ve ETF başvuruları.

Bitcoin Fiyatı 180.000 Dolara Yükselebilir

Fundstrat’ın yönetici ortağı ve araştırma başkanı Tom Lee, 16 Ağustos’ta CNBC’nin Squawk Box programına verdiği röportajda bir dizi başarılı Bitcoin spot ETF başvurusunun Bitcoin’in arz-talep dinamiklerini önemli ölçüde fiyat artışına doğru kaydıracağını öngördü. Gelecek yılın sonuna kadar Bitcoin fiyatının ne olabileceği sorulduğunda Lee geri adım atmadı:

“Spot Bitcoin (ETF) onaylanırsa talebin günlük Bitcoin arzından daha fazla olacağını düşünüyorum. Bu nedenle Bitcoin fiyatı 150.000 doların üzerinde hatta 180.000 dolar bile olabilir.”

Lee, Avrupa’da halihazırda spot Bitcoin ETF’leri olduğu için Amerika Birleşik Devletleri onaylı bir spot Bitcoin ETF’si olduğu sürece durumun böyle olabileceğini açıkladı.

Kıdemli ETF analisti Eric Balchunas’a göre Amerika Birleşik Devletleri şu anda kripto ile ilgili ETF’ler için küresel işlem hacminin %97,7’sini oluşturuyor. Spot Bitcoin ETF’leri onaylandığında, bu oranın %99,5’e çıkabileceğini söyledi.

Bununla birlikte spot ETF başvuruları reddedilse bile Lee, Bitcoin’in Nisan 2024’te gerçekleşmesi beklenen bir sonraki halving olayından önemli bir fiyat artışı geleceğini tahmin ediyor.

“Arzda tekrar bir düşüş yaşanacak dolayısıyla takas fiyatının artması gerekecek. Ama bu altı haneli rakamlar olmayacak.”

SEC, Başvuruları 2024’e Kadar Bekletebilir

Haziran ayında Wall Street’in önemli şirketleri Fidelity, Invesco, Wisdom Tree ve Valkyrie, SEC’e Bitcoin ETF başvurusunda bulunarak dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ı takip etti. Ancak, SEC’in inceleme sürecini başlattıktan sonra bir başvuru hakkında nihai bir karar vermek için 240 güne kadar süresi olduğundan bu firmalardan bazıları 2024 yılına kadar kaderlerini öğrenemeyebilir.

ETF analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart kısa bir süre önce bu Bitcoin spot ETF’lerinin menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından onaylanma şansının %65 olduğunu tahmin etti. Bu tahmin BlackRock’ın başvurusu öncesine göre önemli bir artış.

Blockstream CEO’su Adam Back’in kısa süre önce Bitcoin’in halving olayından bir ay önce yeni fiyat kilometre taşına ulaşacağına dair bahse girmesiyle birlikte, 100.000 dolarlık Bitcoin fiyatının beklenenden çok daha erken gelebileceğini söyleyenler de oldu. Ancak herkes aynı fikirde değil. Bitcoin yatırım firması Onramp’ın kurucu ortağı Jesse Myer, 15 Ağustos’ta yaptığı açıklamada piyasanın değişen gerçekliği ancak halving etkinliğinden 12-18 ay sonra fiyatlandıracağını söyledi.

“Bitcoin bir sonraki halving etkinliğinden önce 100 bin dolara yükselmeyecek.”

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI