X

Ünlü İsim Uyardı: DeFi Çılgınlığına Dikkat

Ünlü yazar Shiv Malik'ten kripto para yatırımcılarına uyarı.
20:22
12 Eylül 2020

İki kitap yazarı ve Intergenerational Foundation’ın kurucu ortağı Shiv Malik, kripto para yatırımcılarını DeFi yani merkezsiz finans çılgınlığa karşı uyardı. Bilindiği üzere merkezsiz finans uygulamaları kesinlikle kripto para ekosisteminin en önemli parçalarından birisi haline geldi ve ERC-20 tabanlı token’ların hacmi Ethereum’u bile geçmekte.

Malik de buna dikkat çekerek şu an için yatırımcıların ellerinde olmayan miktarlarla sektöre girerek her şeylerini riske ettiklerini, tam anlamıyla borç batağına batmak üzere hareket ettiklerini vurguladı. Bunun daha önce Londra’daki borsa çılgınlığında görüldüğünü belirten Malik, o günleri görmeyenlerin ise ICO çılgınlığına bakabileceğini belirtti.

Kripto Para Yatırımcıları DeFi’ye Kapıldı

2017 yılında zirve yapan ICO uygulamaları birçok kişiye kazanç sağlasa da bunların eninde sonunda rekor bir düşüş yaşadığı ve sıfırı gördüğü biliniyor. Şu an için sektörde çok az sayıda “başarılı” olmuş ICO bulunuyor ve aynı durum DeFi uygulamaları için de geçerli.

Malik, %300, %500, %700 ve %900 gibi inanılmaz yükselişlerin sürdürülebilir olmadığını vurgulayarak, yakında DeFi yüzünden batacak binlerce insan olduğunu düşünüyor. Yine de bazı DeFi uygulamalarının en azından belirli ölçüde güven verdiği söylenebilir. Hangi projenin gerçek bir kullanıma sahip olduğu ve diğerlerinin kopyası olmadığı anlaşılınca nispeten bunun uzun vadeli bir proje olduğu da söylenebilir.

200 dolar ile 250.000 dolar kazanç elde edenler olduğu gibi milyonlarca dolarını kaybedenlerin de olduğu bu DeFi sektörü kesinlikle kripto para yatırımcıları için oldukça tehlikeli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar