f Ünlü Bitcoin Destekçisinden Ezber Bozan Altın ve Gümüş Yorumu! › COINTURK

Ünlü Bitcoin Destekçisinden Ezber Bozan Altın ve Gümüş Yorumu!

Özet

  • Finansçılar Bitcoin'in dijital altın ya da bir değer deposu mu olup olmadığı konusunda farklı görüşlere sahip olsalar da Kiyosaki'nin tavrı net.

  • Robert Kiyosaki, altın ve gümüşde yükseliş beklediğini belirtirken, gümüşün altına kıyasla daha iyi bir uzun vadeli yatırım olduğunu savundu.

  • Kiyosaki, ABD ekonomisindeki kırılganlıktan dolayı altın, gümüş ve Bitcoin'de ciddi yükselişler bekliyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
13:00
14 Ağustos 2023

Çıktığı günden itibaren altı yıl üst üste en çok satanlar listesinde yer alan kişisel finans kitabı ‘Zengin Baba Yoksul Baba’ kitabının yazarı Robert Kiyosaki, bir kez daha altın ve gümüş gibi değerli metallerin yanı sıra Bitcoin‘in (BTC) değerinde büyük artış olacağı yönünde açıklamada bulundu.

Kiyosaki’den Ezber Bozan Gümüş Yorumu

Robert Kiyosaki, kişisel X hesabından yaptığı son paylaşımda altın ve gümüşün Allah’ın bir armağanı olduğuna inanılan değerli metaller olduğuna dikkat çekerken “Altın ve gümüş Allah tarafından dünyaya gönderildiler. Sorun şu ki altın gümüşten katbekat daha pahalı. Üstelik endüstriyel değeri bulunan gümüş kullanıldıkça daha da nadirleşiyor. Bana göre gümüş uzun vadeli yatırım olarak altından daha iyi bir bir seçenek. Hepsinden daha iyisi ise herkes kolayca gümüş alabilir.” diyerek tercihini gümüşten yana kullandığını belirtti.

Şu anda altın ons başına bin 195 dolardan işlem görürken, gümüş ons başına 22,69 dolardan işlem görüyor. Bu gümüşsün altın karşısında çok daha ucuz olduğu ve daha ulaşılabilir olduğu anlamına geliyor.

Kiyosaki ayrıca ABD ekonomisindeki yüksek kırılganlığa işaret ederek yıl boyunca altın, gümüş ve Bitcoin’in değerinde ciddi oranlarda artışlar olmasını bekliyor. Ünlü yatırımcı ABD’nin borcunun hızla artıyor oluşunun ABD dolarının değerinin zamanla düşürmesini ve altın, gümüş ve Bitcoin’in üstlendiği rolün daha da artmasını bekliyor.

‘Zengin Baba Yoksul Baba’ kitabının yazarı geçen ay yaptığı benzer bir yorumda Bitcoin’in fiyatının kısa vadede 120 bin dolara ulaşmasını beklediğini açıklamıştı. Kiyosaki’nin bu beklentisi özellikle Nisan 2024’te gerçekleşmesi beklenen Bitcoin’in blok ödülü yarılanmasına dayanıyor.

Analistlerin Altın ve Bitcoin Hakkındaki Yorumları

Şimdiye kadar küresel finans şirketlerinin önde gelen birçok isminin Bitcoin hakkındaki dikkat çeken yorumlarda bulundukları görüldü. Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, spot Bitcoin ETF’si için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuru yapmalarının ardından katıldığı bir TV programında Bitcoin’e övgüler yağdırdı. Fink, BTC’nin dijital altın olduğunu söyleyecek kadar ileri gitti.

Öte yandan dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio ise Bitcoin ve altın arasında süregelen tartışmalara katılarak altından yana olduğunu belirtti. Özellikle altının fiyatının artmasını bekleyen Dalio, Bitcoin yerine altını tercih ettiğini ifade etti. Elinde az miktarda BTC tutuyor olmasına rağmen Dalio, en büyük kripto paranın dijital altın olarak üstlendiği rolün sahip olduğu yüksek volatiliteden dolayı bir değer deposu ya da para birimi olarak uygun olmadığını öne sürdü.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI