X


Üç Dev Avrupa Denetim Otoritesinden Önemli Mali Rapor: Kritik Kripto Para Parantezi

EBA, EIOPA ve ESMA'dan finansal risk raporu.
16:57
8 Eylül 2021

Üç Avrupa Denetim Otoritesi EBA, EIOPA ve ESMA 2021’in büyük finansal risklerini vurgulayan bir rapor yayınladı. Bu raporda kripto paralar ile ilgili kilit ifadeler yer aldı.

Yükselen Fiyatlar, Artan Hacimler, Büyük Riskler

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) ve Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Otoritesi (EIOPA) kripto para piyasası oynaklığı risklerinin Gamestop ve Archegos’ta yaşananlar ile benzerlik gösterdiğine inanıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

8 Eylül 2021 itibarıyla Avrupa finansal denetleme otoriteleri tarafından yeni bir rapor yayınlandı. AB Mali Sistemindeki Riskler ve Kırılganlıklar Üzerine Ortak Komite Raporu adlı belgede, finansal istikrara karşı en tehlikeli durumlara açıklık getirildi. Düzenleyiciler; bankacılık kurumlarının tüm piyasalarda artan oynaklığa, varlık spekülasyonlarına ve yükselen zarar riskine hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Bununla birlikte bireysel yatırım segmenti açısından yeni varlık türleri ile yükselen değerlemeler, kripto varlıklarındaki büyük fiyat dalgalanmaları ve duruma bağlı risklerin finansal sistem için büyük tehdit oluşturduğu kaydedildi.

AB Düzenleyicileri Düzenleme İstiyor

Bilindiği üzere Ocak 2021’de Reddit’ten bir grup Gamestop (GME) ve AMC Entertainment Holding (AMC) dahil olmak üzere bir dizi hisse senedi almak için organize olmuştu. Birçok yüksek profilli valrık yönetimi fonu, pozisyonlarının tasfiye edildğini gördü.

Düzenleyici yetkililer, hem finansal kurumlar hem de bireysel yatırımcılar üzerindeki etkileri açısından “kazanç oranları” süreçlerini yakında takip ediyor. Ayrıca ESMA listesinde yer alan siber saldırılar, AB pazarlarında finansal istikrar için en tehlikeli faktörler arasında yer alıyor. 17 Mart 2021’de ESMA, kripto para birimlerini düzenlenmesi gerektiğini ve risk barındırdığını aktarmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar