X

OKEx DeFi Hub Nedir, Nasıl Kullanılır?

16:25
8 Eylül 2021

Önde gelen küresel kripto para spot ve türev borsası olan OKEx, 2 Eylül’de merkezsiz bir dijital varlık ekosistemi olan DeFi Hub’ın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yapılan açıklamalara göre platform şu anda iki temel ürün içeriyor: Marketplace ve DeFi Dashboard.

DeFi Hub Nedir?

OKEx üzerindeki merkezsiz bir ekosistem olan DeFi Hub, merkezsiz finans ve non-fungible token’lar için oluşturulmuş bir platform olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar NFT Marketplace ile dijital koleksiyonları alabilir, satabilir, işlemlerini gerçekleştirebilir ve mint edebilir. Buna ek olarak platformun sunduğu ikinci hizmet olan DeFi Dashboard da farklı Blockchain’ler ve DeFi protokollerden gelen dijital varlıkların tek bir yerden görüntülenmesi için kullanılabilir.

Bunlara ek olarak NFT Marketplace, NFT yaratıcılarına güç ve ilham vermek için kurulmuş bir platform olarak tanımlanıyor. Platform aracılığı ile isteyen herkes OKEx’te ücret ödemeden NFT’leri doğrudan satın alabilir, satabilir ve NFT işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca kullanıcılar NFT Marketplace’i, OEC ya da Ethereum Blockchain’ini kullanarak herhangi bir türden NFT basmak için de kullanabiliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yapılan açıklamaya göre OKEx, DeFi Hub ile hem kullanıcıların hayranı oldukları yaratıcıları desteklemesine hem de sanatçıların benzersiz koleksiyon parçaları üretmesini her zamankinden daha kolay hale getirmeyi amaçlıyor. Ayrıca DeFi Hub ile OKEx, sanatçıların haklarını korumayı hedeflediğini de dile getiriyor.

NFT Marketplace Nedir?

NFT’lerin satın alınmasını, satılmasını, mint edilmesini ve içe aktarılmasını destekleyen merkeziyetsiz bir multichain platformu olan OKEx Marketplace’de birincil ve ikincil piyasa olmak üzere iki bölüm bulunuyor.

Primary (birincil) pazar bölümü, OKEx NFT ekibi tarafından seçilen içerik üreticilerinin derlenmiş bir koleksiyonunu içeriyor. Primary satışlar sabit bir fiyat veya açık artırma yöntemi ile kullanıcılara sunuluyor.

Birincil piyasada sunulan NFT’lerin yanı sıra platformda oluşturulan ve dışarı aktarılan NFT’ler, sadece “Markets” olarak adlandırılan ikincil pazar bölümünde satışa sunuluyor. Bu noktada önemli olan durum, OKEx NFT Marketplace platformundaki tüm ikincil pazar satışlarının komisyonsuz olması. Dolayısıyla kullanıcılar sadece ağ ücretini ödeyerek bu platformdan yararlanabilir.

Tüm bunların yanında yapılan açıklamalara göre kullanıcılar sadece OEC ve Ethereum’da üretilmiş kendi NFT’lerini “My NFT’s” bölümünde mint edebilir ve “Markets” sekmesinde satabilir.

DeFi Hub Dashboard Nedir?

DeFi Hub Dashboard, multi-chain, multi-cwaller ve multi asset olmak üzere önemli işlevlere sahip bir platform olarak nitelendirilebilir. Bu noktada OKEx, DeFi Hub Dashboard’un özellikle kullanıcı dostu bir arayüze sahip olduğunu ve kolay kullanım özelliklerine sahip bir platform olarak tasarlandığını belirtiyor.

DeFi Dashboard şu anda Uniswap, Yearn, Compound, Maker, Aave ve Sushiswap da dahil olmak üzere 24 farklı DeFi protokolünü ve ayrıca OKExChain, OEC ve Ethereum’u destekliyor.

OKEx DeFi Hub Nasıl Kullanılır?

OKEx DeFi Hub’a giriş yapmak için resmi OKEx sayfasından sol üstten OKEx/DeFi seçeneklerinden DeFi’yi seçerek işlemlere başlayabilirsiniz. Daha sonra açılan sekmede cüzdanınızı bağlayarak DeFi platformuna giriş yapabilirsiniz.

Cüzdanınıza bağlanmak için OKEx’in yüksek teknolojili ve güvenlikli native cüzdanı olan OKEx Wallet’ı kullanabilirsiniz. Bunun dışında MetaMask ve WalletConnect de kullanılabilir.

Kullanıcılar kendi NFT’lerini piyasalarda listelemek için şu adımları takip edebilir:

  • My NFT sekmesine tıklayın ve OWNED seçeneğini seçerek ayrıntılar sayfasına gidin.
  • Sat sekmesine tıkladıktan sonra fiyatı belirleyin ve açılır cüzdan arayüzünde onayla tuşuna tıklayın.
  • İnceleme işlemince sonra sağ üst köşede bekleyen emrin onaylandığını gösteren bir pencere açılacak.
  • Daha sonra Piyasalar sekmesine tıklayarak listelenen NFT’yi görebilirsiniz.

Kullanıcılar sabit fiyatlı bir NFT satın almak için; favori NFT’lerini bulduktan sonra merkezi olmayan bir cüzdan ile bağlanarak “Şimdi Satın Al” tuşuna tıklayarak alım işlemini gerçekleştirebilir.

NFT açık artırmalarına katılmak isteyen kullanıcılar ise, cüzdana bağlandıktan sonra OKEx NFT Trading sayfasına girerek, Primary (birincil) seçip işlemlere başlayabilir. Sonrasında kullanıcılar belirtilen süre içerisinde istedikleri NFT için birden fazla teklif verebilir. Etkinlik süresinin sonunda, en yüksek teklifi veren NFT’yi almaya hak kazanmış olur.

DeFi ekosisteminin giderek büyüdüğü ve NFT’lerin popülerliğinin her geçen gün arttığı düşünüldüğünde OKEx’in DeFi Hub platformunun kullanıcı için oldukça kolay bir kullanım sunduğu ifade edilebilir.

OKEx DeFi Hub ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve NFT alım satım işlemlerine başlamak için OKEx DeFi platformunu ziyaret edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar