X


Kripto Paralarda Kazanmanın Püf Noktaları! En Basit Şekilde, Detaylarıyla!

Bazı detaylar size ciddi kayıplar yaşatıyor!
20:30
8 Eylül 2021

Yatırımcılar kripto paralarla ilgili bazı önemli detayları göz ardı ediyor. Elbette bu durum kazanç yakalayamamalarına ve zarar etmelerine sebep oluyor. Ancak grafikte oluşan bazı önemli verilere göre trendin yönünü takip edebilmeniz mümkündür. Bu detayları merak eden acemi yatırımcıların önemli kısmı internette anlaşılır bilgiye ulaşmakta güçlük çekiyor. Birçoğu konunun karmaşasıyla baş edemeyeceğini düşünerek pes ediyor. Ancak bugün çok önemli birkaç detayın ne anlama geldiğini en basit şekilde açıklayacağız.

Trend Takipleri Nedir, Neden Önemlidir?

Kripto para yatırımcıları açacakları pozisyonlar için azalan kanal modellerini, hacmi ve bazı momentum verilerini takip ediyor. Ancak birçok yatırımcı grafikte bu verileri okuyamadığı için başka insanların yorumlarına göre hareket etmek zorunda kalıyor. Bu son derece riskli bir seçenek ve kripto para piyasalarında yatırım tavsiyesi almak size çok ciddi kayıplar yaşatabilir.

Ama falanca sosyal medya fenomeni düşüş ve yükselişleri bilmiş, bu adam her şeyi biliyor diyebilirsiniz. Ancak siz bu konuya genelde ilgili kişilerin son birkaç aydaki paylaşımlarına bakarak varıyorsunuz. Peki ya yanıldıkları olmuyor mu? Kesinlikle oluyor, sosyal medya her zaman piyasa yükseldiğinde daha da yükselecek veya düştüğünde daha da düşecek diyen insanlar bulabilirsiniz. Elbette bu bir yazı tura müsabakası ve yarısı haklı çıkarken kalan kısmı yanılmış oluyor. Eğer siz böyle bir sürünün peşinden koşarsanız sizin de %50 şansınız olur ve kaybedebilirsiniz.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ancak düşüş ve yükselen trendlerini genel hatlarıyla tespit edebilirseniz kendi kararlarınızı alabilir ve başkalarına bel bağlamamış olursunuz. Çünkü azalan kanala giren bir varlığa yatırım yapmanız fiyatı ne kadar ucuz olursa olsun zarar edeceğiniz anlamına gelir. Teknik analiz sayısız tecrübenin neticesinde şekillenen ve çoğu zaman insanları doğru yolu gösteren şeydir. Yani kripto para ticaretinin matematiği teknik analizdir.

Azalan Kanal Nedir?

Düşüş trendine giren kripto paralar çok sayıda düşük, en düşük ve tepe oluşturur. Paralel trend çizgilerini tespit ederek düşen yüksekler ve düşen diplerden azalan kanal çizilir. Ana eğim çizgisini çizerken en az iki düşük tepenin zirvesini almanız gerekir. Benzer şekilde alt çizgi de bu yöntemle belirlenir.

Yukarıdaki gibi iki paralel trend çizgisi oluşturdunuz ve bunu yaparken dip, tepelere dikkat ettiniz. Şimdi yapmanız gereken fiyatın kanalın alt desteğine geldiğinde diğer metrikleri kontrol etmek ve alım için doğru zamanı beklemek. Kanal içinde dip ve tepeler oluşturan fiyat size ciddi kazanç fırsatları sunabilir. Siz azalan kanalın ve trend sınırlarının farkında olduğunuz için tepeden lot alarak zarar etmemiş olursunuz. Bununla birlikte azalan kanalı kıran fiyatın yeni bir yükseliş dönemine başlayabileceğini de tahmin edersiniz.

Kanalın altında bir kırılma gerçekleşir ve eğer fiyat kapanışlar yaparsa daha sert düşüşler görülebilir. Tam tersi olarak yukarı yönlü kırılan kanal ciddi bir yükseliş fırsatı sunar.

Elbette dün Bitcoin’de yaşadığımız gibi tüm teknik ve temel analizleri alt üst eden gelişmeler de olabilir. Ancak teknik analist rutin dönemleri kapsa yoğun fud ve baskı teknik analizin doğru çalışmasını engelleyebilir.

Daha anlaşılır olması için bunu gerçek bir grafikte gösterelim.

Yukarıda gördüğünüz gibi Theta bir azalan kanal oluşturmuş. Trend çizgisi yukarı yönlü kırılmış ve fiyat sert biçimde yükselmiş. Eğer trend çizgisinin kırıldığını tespit edip 5 dolardan giriş yaptıysanız 8 dolardan satış fırsatı size sunulmuş oldu. Elbette bu yükselişler sonsuza kadar devam etmez nerede duracağını bilmenizi gerekir. Yani “dirençleri” evet en yakın dirençlere kademeli satış koyarak mümkün olduğunca yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Grafikte azalan kanal oluştuktan sonra  6 dolardan alım yapanların olduğunu görüyoruz, eğer 4 doların altına düştüğünde panikle satış yaptılarsa bu durum onlara acı vermiş olabilir. En basit şekilde sadece azalan kanal tespitinin size neler katabildiğini gördünüz. Bu ve benzer konularda sitemizde çok fazla anlaşılır içerik bulunuyor. Göz atmanız faydalı olabilir.

İnternet sitemizde paylaşılan bilgiler hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermemektedir. Kripto para piyasaları volatil yapısı gereği size ciddi anlamda zarar ettirebilir. Bu yüzden yatırımlarınızı kendi araştırmalarınız neticesinde yapmanız gerekir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar