X


Twitter’daki Bitcoin Dolandırıcılığının Kurbanları, Paralarını Geri Alabilir Mi?

Twitter'daki dolandırıcılara Bitcoin yollayanlar için çözüm bulundu.
22:22
17 Temmuz 2020

15 Temmuz akşamında yaşanan Twitter saldırıları, birçok ünlü kişinin hesabının hacklenmesine ve dolandırıcıların 120.000 dolara eşdeğer Bitcoin toplamasına yol açtı. Saldırıların kim tarafından yapıldığı bilinmese de şimdi ortaya atılan bir iddiaya göre bunun kurbanı olan kişiler gönderdikleri Bitcoin’leri alabilme şansına sahip. Dolandırıcıların yazdıkları adrese Bitcoin gönderen 14 kişinin işleminin hala Bitcoin madencileri tarafından onaylanmadığı görülüyor.

Yollanan Bitcoin’ler Geri Alınabilir

Şu an için Bitcoin mempool’u içerisinde beklemede olan bu işlemler, göndericilerin çok ama çok düşük işlem ücreti eklemesinden dolayı madencilerin dikkatini çekmeyi başaramadı. Bitcoin Core geliştiricisi Wladimir van der Laan konu hakkında yaptığı açıklamada madencilerin yüksek işlem ücretleri olan işlemleri seçtiklerini ve bazı işlemlerin minimum ücrete sahip olduğunu ve bu sebeple o işlemlerin hiç kazılıp onaylanmadığını vurguladı.

Dolandırıcılara gönderilen bir işlem için 2 SATS gibi bir ücret ödenmeye çalışıldığı görülüyor. Böylesine düşük bir işlem ücretinin yaklaşık olarak 35 ile 780 dakika gecikme süresi olduğu biliniyor. Laan ise bu işlemin asla onaylanmama ihtimaline sahip olduğunu vurgulamakta.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dolandırıcılara para gönderen ve gönderdikleri BTC arafta kalan bu kişiler, aynı girdileri kullanarak bu sefer başka adrese çok daha yüksek bir işlem ücreti ile BTC göndermeye çalışırsa, ellerinden uçan bu sermayeyi geri kazanabilir. Bu olay da belki bazı kurbanlara artık sosyal medya üzerindeki hesaplara Bitcoin göndermemeleri konusunda ders olabilir. Twitter’daki Bitcoin saldırısı bu farkındalığın oluşmasını sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar