X


ETF’lerle İlgili Merak Edilen Sorular Yanıt Buldu!

Grayscale Investments genel müdürü Bitcoin ETF’leri ile ilgili çeşitli açıklamalar yaptı.
08:13
18 Temmuz 2020

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Bitcoin ve kripto para ekosistemi nihayet bir Bitcoin ETF’inin onaylandığını görebilir. Ancak yine de düzenleyicilerin zamana ihtiyacı olduğu ifade ediliyor.

Grayscale Investments genel müdürü Michael Sonnenshein, yakın tarihli bir röportajında Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano’ya yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin ETF’inin yalnızca bir zaman meselesi olduğunu düşünüyoruz. Düzenleyiciler, bir bütün olarak dijital para varlık sınıfındaki eğrinin önünde kalarak harika bir iş çıkardı.” ifadelerini kullandı.

Hareketli Ekosistem

Küresel dijital kripto dünyasının çok hızlı hareket ettiğini dile getiren Sonnenshein, Amerikalı düzenleyici kurumların bu hız dolayısıyla henüz ETF için hazır olmadıklarını, “Aslında mevcut çerçeveler içinde varlık sınıfı üzerinde düzenleyicilerle çalışmanın yolları var, ancak henüz bir ETF’yi onaylamaya hazır değiller.” sözleri ile ifade etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ETF Başvuruları

Yatırımcılara genel finansal piyasalarda Bitcoin’e erişim sağlama imkanı sunan bir Bitcoin ETF’nin onaylanması son yıllarda sürekli reddedildi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya kısaca SEC, böyle bir ürün için birden fazla şirketten çok sayıda girişim olmasına rağmen bu girişimlerin hepsini geri çevirdi.

Michael Sonnenshein konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “ABD düzenleyici kurumlarının piyasadaki belirli dinamiklerin biraz daha olgunlaşmasını görmek konusunda oldukça açık olduklarını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında Grayscale Investments genel müdürü, SEC’in önceki Bitcoin ETF reddetmelerinin nedenlerine de değindi ve bu nedenler arasında diğer eleştirilerin yanı sıra, piyasa manipülasyonuna ve Bitcoin‘in piyasa büyüklüğünün doğrulanamadığı iddiaları olduğunu ifade etti.

Sonnenshein’a göre, “Bitcoin için belki daha küresel bir emir defteri, belki de denetleme paylaşım anlaşmaları, belki de dijital varlıkların işlemlerinin yapıldığı farklı piyasa ve mekanların düzenlenmesi” gibi durumların eksikliği ETF’lerin onaylanmasını geciktirmiş olabilir.

Bunların yanında SEC başkanının yaklaşık bir ay önce görevinden ayrılmış olması da aslında büyük bir çoğunluk tarafından ETF’lerin önünün açıldığı yönünde yorumlanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar