reklamı kapat

Twitch Yayıncısı Saatler İçinde 20 BTC Kazandı

Kripto paralar her alanda kendini göstermeye devam ediyor…
16:00
17 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Biri size video oyunları oynayarak on binlerce dolar bahşiş kazanabileceğinizi söylese tepkiniz ne olurdu? Popüler Twitch yayıncısı “Sick Nerd” tam olarak bunu gerçekleştirdi. “Sick Nerd” isimsiz bağışçı ya da bağışçılardan sürpriz bir şekilde toplamda 20 BTC yani yaklaşık 73.000 dolar değerinde bağış aldı.

Bitcoinnews’in haberine göre, video oyunları oynarken aynı zamanda Twitch yayınları yapan ve 109.000 takipçisi bulunan popüler oyuncu “Sick Nerd”, bu armağanı RuneScape adlı oyunu oynarken aldı. Başlangıçta 4 BTC bağış alan oyuncunun gün sonundaki toplam kazancı 46 bağış ile 20.49 BTC’ye yükseldi.

Bu kadar yüklü bir bağışa çok şaşırdığını dile getiren “Sick Nerd” isimsiz bağışçılara karşı minnettarlığını Twitter üzerinden iletti ve parayı akıllıca harcayacağına söz verdi.

Öte yandan ödüllü RuneScape oyunun şu anda 200 milyon kullanıcısı var ve oyun Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alıyor. Oyun, oyuncuların canavarlarla savaştığı, kaynaklar topladığı ve görevlerini tamamladığı bir ortaçağ hayal dünyası Gielinor’da geçiyor.

Bunun yanında video oyunları yayıncılık uygulaması Twitch geçtiğimiz yıl, kullanıcıların birbirlerine Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin’in (LTC) de dahil olduğu bir grup kripto para ile bağış göndermelerine izin vermişti. Bağış gönderimleri şu anda Coinbase hesapları üzerinden yapılıyor.

Video oyunları son on yılda eğlence sektöründe en çok para kazandıran alan haline gelmiş durumda. Oyuncuların da bu pastadan büyük paylar aldığı biliniyor. Örneğin, 27 yaşındaki oyuncu Tyler “Ninja” Blevins 2018 yılında Fortnite yayıncılığı yaparak 10 milyon doların üzerinde para kazandığını açıkladı.

Bununla beraber oyun endüstrisinde kripto para kullanımının son birkaç yılda arttığını söylemek yanlış olmaz. Kripto paraların merkezsiz uygulamalar olması sebebiyle oyunculara çekici geldiği de rahatlıkla söylenebilir. Örneğin, ocak ayı başlarında, her ne kadar daha sonra “bir hata eseri” yapıldığı ortaya çıksa da, Fortnite’ın Monero ödemeleri kabul etmeye başladığı ifade edilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.