reklamı kapat

Twitch’e 4 Kripto Para Geliyor

5 Haziran 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Twitch’e bağlı popüler canlı yayın uygulaması Streamlabs’tan yapılan açıklamaya göre, kullanıcılar bundan böyle yayıncılara kripto paralarla bağış yapabilecek.

Platformu kullanan yayıncılar yayın sırasında hayranlarından bağış usulüne göre para topluyor. Sektörün gerisinde kalmak istemeyen platform ekibi kısa süre içinde kripto paraları Streamlabs’e entegre etti. Ödeme sağlayıcısı olarak da Coinbase ile anlaşıldı. Bu durumda yayıncıların platformdan Coinbase hesaplarına bağlanması gerekiyor. Bağlantı kurulduktan sonra izleyiciler otomatik olarak kripto para ödemesi yapabiliyor.

İlk aşamada Coinbase platformunda listelenen dört kripto para ile bağış yapılabilecek: Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash. Streamlabs’ten yapılan açıklamada, platformun “ileride diğer coin’leri eklemek istediği” not düşüldü. Yeni hizmetten yararlanmak için yayıncılar herhangi bir işlem ücreti ödemiyor. Ancak kazandığı coin’leri Coinbase’de itibari paralarla değiştirmesi halinde yayıncıların işlem ücreti ödemesi gerekiyor.

Newzoo’ya göre Twitch kullanıcıları 2018’in ilk 4 ayı itibariyle 2 milyardan saatten fazla yayın yaptı. Twitch’in son zamanlarda piyasaya sürdüğü profesyonel yayın uygulaması Streamlabs OBS bu yayınların %15’ine ev sahipliği yaptı. Streamlabs; YouTube, Mixer, Facebook Llve, Periscope, Picarto gibi daha az rağbet gören yayıncılık uygulamalarını da destekliyor. Şirket yılın ilk çeyreğinde 34 milyon dolardan fazla bağış ödediğini açıkladı.


Amazon’un satın aldığı Twitch kripto paralara hiç de yabancı değil. Platform 2014’ten beri abonelik ödemelerinde bitcoin kabul ediyor. Twitch yayıncıları Brave’e onaylanmış yayıncı olarak kaydolduğunda da kripto para cinsinden bağış toplayabiliyor. Brave’in kripto temelli bir web tarayıcısı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Twitch bununla birlikte ICO’su düzenlenen Fan Controlled Football League (FCFL) ile iki yıllık anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında FCFL maçları Twitch’te canlı yayınlanacak.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER