Türkiye Kripto Yasakları İçin Bu Yöntemi Uygulayabilir Mi? Rusya’nın Kripto Yasak Planı

Kripto para piyasaları yasaklanabilir mi? Rusya'nın yasak için planladığı yöntem ülkemizde uygulanabilir mi?
18:32
24 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Rusya Merkez Bankası’nın MCC (yatırımcı kategori kodlarını) aracılığıyla yaptığı kripto kısıtlamaları ekosistemi etkilemeyebilir. Sektör uzmanları Bank of Russia’nın kriptoyu engellemesi için olası bir yöntemi ortaya koyuyor. Peki Rusya kripto paraları yasaklayacak mı? Bu yasaklar kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek?

Rusya Kripto Para Yasa Tasarısı

Rusya’da kripto para birimlerinin geleceğiyle ilgili süregelen belirsizliğin ortasında, bir yerel endüstri yöneticisi, Rusya Merkez Bankası‘nın kripto işlemlerini engellemesi için potansiyel bir yöntem açıkladı. Forbes Russia Cuma günü bildirdiğine göre, yerel kripto ödeme girişimi Joys’un CEO’su Andrey Mikhaylishin, Rus merkez bankasının kripto yasağını mümkün kılmak için birkaç potansiyel seçeneği değerlendirdiğini söyledi.

Mikhaylishin, olası kısıtlama yöntemlerinden birinin, yatırımcı kategori kodlarını (MCC) kullanarak kripto borsalarına veya cüzdanlara yapılan banka kartı ödemelerini engellemeyi içerdiğini söyledi. Rapor, yöneticinin bu varsayımı Bank of Russia çalışanlarına dayandırdığını söylüyor. MCC kodları, bir yatırımcıların birincil ticari faaliyetlerini açıklamak için Visa veya Mastercard gibi kredi kartı işlemcileri tarafından kullanılan dört basamaklı sayılardır. Örneğin, kripto işlemleri genellikle 6051 MCC kodu ile tanımlanırken, marketlerdeki ödemeler 5411 MCC koduna sahiptir. Rapora göre, Rusya Merkez Bankası yerel bankaları 6051 MCC koduyla işlemleri yasaklamaya zorlayabilir.

Rusya Kripto Paraları Engelleyebilir Mi?

Rusya Blockchain Teknolojileri ve Kriptoekonomi Komitesi üyesi Maria Stankevich, planlanan kısıtlamaların, yasadışı kripto borsalarını etkilemeden şeffaf işletmelerin ülkeyi terk etmesini tetikleyeceğini söyledi:

“Doğru MCC ile kripto para birimine transferleri yasaklarlarsa, dürüst borsaların ilk etapta piyasadan ayrılacağından %100 eminim. İşlemler için diğer kodları kullanarak sözde yanlış kodlama yapacak yasadışı kripto borsaları faaliyetlerine devam edecek”.

Stankevich, Visa gibi sağlayıcılardaki yanlış kodlama cezalarının yasadışı kripto borsalarının faaliyetlerini durdurması için yetersiz olduğunu öne sürdü. Daha önce bildirildiği gibi, Rusya’da en az 50 tanesi Rusya’nın başkentindeki bir finans bölgesi olan Moscow City’de bulunan birkaç legal olmayan kripto işletmesi var.

Türkiye için de kripto para düzenlemeleri konuşuluyor. MCC kodlamaları bizim için çok bir şey ifade etmeyecek çünkü Rusya’daki kadar yasadışı borsa ülkemizde bulunmuyor. Yatırımcıların transferlerini maskeleyecek alternatifler olmadığı için direkt lisanslı borsalar üzerinden vergilendirme veya yasak durumu devreye alınabilir.

Yönetici ayrıca Rusya’daki kripto para birimi endüstrisi hakkında iyimserliğini dile getirerek, Rusya Merkez Bankası’nın esasen ülkede kripto kabulüne karşı olan tek düzenleyici olduğuna dikkat çekti:

“Merkez bankasının kriptoya karşı olduğunu ve yasaklanmasını istediğini her zaman biliyorduk, ancak yine de Rusya için böyle olacağını düşünmüyorum”.

Stankevich, “Rusya’da kriptonun önemini anlayan birçok üst düzey yetkiliyi şahsen tanıyorum” dedi. Haber, Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina’nın bankanın yerel finansal sistemin kripto kullanmasını önleme niyetini açıklamasının ardından geldi. Bankadaki bir başka yönetici (MB Başkan Yardımcısı) daha sonra Rusların yalnızca yabancı şirketler aracılığıyla Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine yatırım yapabileceğini iddia etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar