Reklam

Tunus Kendi Dijital Parasını Çıkardığı İddialarını Yalanladı!

Tunus kendi kripto para birimini piyasaya sürdüğü iddialarını yalanladı.
16:00
23 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu ayın başlarında birçok önde gelen küresel kripto para haber sitesi, Tunus‘un kendi dijital para birimini hazırlamaya başladığını ve bu konuda son aşamalara gelindiğini bildirmişti. Tunus’un, Çin’in yıllardır devam ettirdiği çalışmasını daha önce bitirip kendi dijital para birimini piyasaya sürecek ilk ülke olacağının iddia edilmesine rağmen, ülke yöneticilerinden bu konuda yalanlama geldi.

Yalan Haber Rusya Kaynaklı

Haberin ilk çıkış kaynağına bakıldığında ise, Tass ve Iz.ru gibi Rusya hükümetine bağlı iki haber kaynağına ulaşılmakta. Bunun yanı sıra Rus blockchain platformu Universa da Tunus Merkez Bankası’nın kendi teknolojilerini kullanarak böyle bir para birimi piyasaya süreceğini birinci ağızdan ifade etmişti. Universa CEO’su Alexander Borodich, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları aktardı:

”Biz, yani Tunus bizim teknolojimizi kullanarak ulusal dijital para birimini piyasaya sürmeyi başardı.”

Bütün bunlara rağmen Tunus Merkez Bankası yetkilileri bunun aslında bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu vurguladı ve haberi düzeltti. Tunus Merkez Bankası tarafından yapılan resmi açıklamada uDinar olarak belirtilen dijital paranın geliştirilmeye başlanmadığını ve şu an hükümet olarak dijital paraları ve kripto paraları araştırma aşamasında oldukları belirtildi. Banka yetkilileri açıklamanın devamında şunları belirtti:

”Tunus Merkez Bankası şu an için finansal sektörün dijitalleştirilmesi, dijital paralar ve kripto paralar üzerine araştırmalar yapmakta. Departmanlarımız yeni teknolojilerin sunduğu fırsatları ve riskleri göz önüne alıp buna göre karar verecektir. Dijital paramızın piyasaya sürüldüğü iddiaları ise şu an için gerçeği yansıtmıyor.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar