X

Graph Coin (GRT) Nedir?

The Graph, Ethereum ve IPFS gibi Blockchain ağlarını sorgulamak için oluşturulmuş bir indeksleme protokolüdür.
13:46
19 Ekim 2020

2017 yılında sessiz sedasız çalışmalarına başlayan ve geçtiğimiz 3 yıllık süreçte büyük yol kat eden The Graph Projesinin Token satışı başlıyor.

The Graph, Ethereum ve IPFS gibi Blockchain ağlarını sorgulamak için oluşturulmuş bir indeksleme protokolüdür. Herkes, “alt grafik” ya da “subgraph” adı verilen açık API’ler oluşturabilir ve bunları yayınlayarak verileri kolayca erişilebilir hale getirebilir. Graph token ise The Graph platformunun yerel kripto para birimidir.

The Graph (GRT) Nedir?

The Graph, Blockchain verilerini düzenlemek ve kolayca erişilebilir hale getirmek için tasarlanmış bir protokoldür. Bu şekilde proje, günümüzde DeFi’de en çok kullanılan uygulamaların çoğunu ve daha geniş Web3 ekosistemini güçlendirmeyi hedefliyor. Platform sayesinde herkes, uygulamaların GraphQL ile sorgulayabileceği açık API’ler olan “Subgraph” oluşturabiliyor ve bunları yayınlayabiliyor. Subgraph’ler, geliştiricilerin uygulamalarını Blockchain’ler üzerine inşa etmesini kolaylaştırıyor. Daha basit bir anlatımla Google’ın arama için yaptığı şeyi, The Graph Blockchain’ler için yapıyor. Google aramaları ile nasıl internet evreninde aradığımız bilgiye kolayca ulaşabiliyorsak, The Graph misyonunu tamamladığında tüm Blockchain’ler üzerinde tutulan bilgilere aynı şekilde ulaşmak mümkün olacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yapılan açıklamalara göre şu anda The Graph’ın sunduğu hizmet sayesinde Ethereum tabanlı tüm token fiyatları, geçmiş işlem hacimleri ve likidite çıktıları gibi veriler için Uniswap, CoinGecko ve Synthetix gibi uygulamalar üzerinde 4 milyardan fazla aylık sorgu yapılmasını sağlıyor. Yani, hali hazırda çalışan bir sistem mevcut. Bu sistem testnet olarak çalıştırılıyor ve 200’ün üzerinde yazılımcı ile proje destekleniyor. Şu anda proje tarafından çalıştırılan bir sunucu üzerinde veriler işleniyor. Ancak The Graph’ın misyonunun sunulan bu hizmeti süresiz olarak çalıştırmak olmadığı, API’lerin, sunucuların ve veritabanlarının kontrol noktaları haline gelme olasılığını ortadan kaldırmak olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle platform, DeFi ve Web3 için tüm verileri merkezi olmayan bir şekilde verimli olarak indekslemek ve sunmak amacıyla birlikte çalışan açık kaynaklı bir Dizin Oluşturucu ve Küratör piyasasını kullanıyor.

Graph Coin Yorum

Yapılan açıklamalara göre The Graph ağı, uygulamaların sunucusuz çalışmasına izin verecek ve artık tek bir sunucuya ya da veri tabanına güvenmek zorunda olmadıkları için uygulamalar gerçekten durdurulamaz hale gelmiş olacak. Tek bir sunucu yerine uygulamalar, hizmeti çalışır durumda tutmak için bir node ağına sahip olacaklar. The Graph ağı ayrıca, çeşitli, aktif katılımcıların bu gücü veri tekellerine vermek yerine veri hizmetleri sağlamak için gelir elde etmelerine de izin veriyor.

Mevcut veri ekonomisini daha iyi yönlendirmeler, daha güvenli veri kaynakları, düzenlenmiş API’ler ve daha etkileyici sorgulama ile daha iyi bir hale getirmeyi hedefleyen The Graph projesinin bu yılın sonlarında kullanıcı ile buluşacağı ifade ediliyor.

The Graph Token ekonomisine bakıldığında hem teknik olarak donanımlı kişilerin hem de tecrübesiz kişilerin Graph ağına çeşitli şekillerde katkılarının olabileceği ifade ediliyor. Tamamen merkeziyetsiz bir yapı kurmayı hedefleyen projede kişiler kendilerine uygun pozisyonu alarak projenin gelişimine katkı sağlayabiliyor. Bu katkılar da Graph Token (GRT) ile ödüllendiriliyor.

Bu katkı şekilleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Indexers (İndeks oluşturucular): Indexer’lar, indeksleme ve sorgu işleme hizmetleri sağlamak için Graph token’larını (GRT) paylaşan Graph Ağındaki node operatörleridir. İndeks oluşturucular, hizmetleri için sorgu ücretleri ve dizin oluşturucu ödülleri kazanıyor. Indexer olmak için teknik bilgi donanımının yüksek seviyede olması gerektiği ifade ediliyor.
  • Curators (Düzenleyiciler): Curator’ler, alt grafik geliştiricileri, veri tüketicileri veya topluluk üyeleridir ve Indexer’lara, Graph Ağı tarafından hangi API’lerin indekslenmesi gerektiğini bildirirler. Curator’lar alt grafikler için ne kadar çok indeksleme geri bildiriminde bulunurlarsa o oranda GRT kazanıyor. Bir Curator olmak için teknik yeterlilik düzeyinin orta seviye olduğu ifade ediliyor.
  • Delegators (Yetkilendirenler): Delegator’lar, ağın güvenliğini sağlamaya katkıda bulunmak isteyen ancak kendileri bir Graph node’u çalıştırmak istemeyen kişilerdir. Delegator’lar, GRT’yi mevcut İndeks oluşturuculara devrederek (stake ederek) katkıda bulunurlar ve karşılığında sorgu ücretlerinin ve endeksleme ödüllerinin bir kısmını kazanırlar. Teknik açıdan deneyimsiz kişiler bile Delegator olabilir.
  • Consumers (Müşteriler): Müşteriler, alt grafikleri sorgulayan ve Indexer’lara, Curator’lere ve Delegator’lara sorgu ücreti ödeyen The Graph’in son kullanıcılarıdır. Yapılan açıklamalara göre müşteriler, sorgu ücretlerini “gateways” veya The Graph Network’teki açık kaynaklı sözleşmeler üzerine inşa edilecek cüzdanlar aracılığıyla ödeyecekler.

Platformun açıklamalarına göre, Graph Ağının ekonomik güvenliğini ve sorgulanan verilerin bütünlüğünü sağlamak için katılımcılar Graph token’larını (GRT) kullanacak. GRT, ağa dizin oluşturma ve iyileştirme hizmetleri sağlamak için Indexer’lar, Curator’ler ve Delegator’lar tarafından kilitlenen bir iş token’ı yani work token olarak hizmet verecek.

GRT Coin Public Sale

Graph token satışında alım hakkı sağlayan kayıt aşaması 15.10.2020 tarihinde sonlandı. Yapılan açıklamaya göre, 20 bin kişinin ön kayıt yaptırdığı satışa ve önalım hakkı kazananlara ilişkin bilgiler ve atılacak adımlar detaylı olarak 20 Ekim’de uygun kullanıcılar ile e-mail yoluyla paylaşılacak. Kayıt yaptırmayanların şu aşamada token satışına katılma hakkı bulunmuyor. Toplam 3 günlük 3 fazda satışlar gerçekleştirilecek.

FAZ 1 – Kayıt yaptıranların topluluğa katkılarına ve kayıt sırasında verdikleri bilgilere göre ön alım hakkı kazanması halinde 1000-5000 USD arası alım yapma hakkı olacağı ilk faz, 22 Ekim 2020 saat 19:00’da açılacak ve 24 saat sürecek.

FAZ 2 – İkinci fazda kayıt yaptıran tüm alıcılar 1000-5000 USD arası alım yapabilecekler. 100 milyon GRT’nin satışa çıkarılacağı ikinci faz, 23 Ekim 2020 saat 19:00 da başlayacak.

FAZ 3 – İkinci fazda tüm GRT’le satılmaz ise son olarak 24 Ekim 2020 saat 19:00’da üçüncü faz satış açılacak. Kayıtlı kullanıcılar diledikleri miktarda GRT satın alabilecekler. Ancak 2. Fazda tüm token’lar satılırsa 3. Faz yapılmayacak.

Token Sembolü: GRT (ERC20 Token)

Tarih: 22 Ekim 2020 Perşembe, Saat 19:00

Satış Adresi: sale.thegraph.com, Ethereum Blockchain

Sirkülasyona girecek token sayısı:  Yaklaşık 1,245,666,867 GRT

Toplam Token Sayısı: 10,000,000,000 GRT

Satışa sunulacak GRT Sayısı: 400,000,000 GRT

Fiyat: $.03/GRT

Bireysel alıcı limiti: 1,000 – 5,000 USD

Graph Coin Nasıl Satın Alınır?

İşlem hacmiyle öne çıkan Binance borsasından Graph Token, borsalarda işlem gören kısa ismiyle GRT Coin temin edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar