Tehlike Çanları Son 7 Gündeki Yükselişiyle Dikkat Çeken Bu Altcoin İçin Çalıyor!

Tehlike çanları son 7 gündeki yükselişiyle tüm dikkatleri üzerine çeken altcoin için çalmaya başladı.
15:30
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

ApeCoin (APE), 2022’nin Aralık ortasındaki 3,254 dolardaki dip seviyesinden 4 Ocak 2023’te 4,200 dolara kadar çıktı. Altcoin’deki bu küçük çaplı ralli, yatırımcıların son üç haftada yüzde 28’in üzerinde bir kazanç sağlamasını sağladı. Bununla birlikte, bu yazının hazırlandığı sırada APE’in fiyatı düşürebilecek önemli bir engelle karşı karşıya olduğu görülüyor. Altcoin’le ilgilenen yatırımcılar için güncel görünüm neyi söylüyor, gelin daha yakından bakalım.

4,203 Dolardaki Güçlü Engel

Doğrudan bir trend dönüşüne işaret etmeseler de, RSI ve MFI hareketleri APE fiyatındaki yükselişi etkileyebilecek bazı koşullar yaratmış durumda. 12 saatlik APE grafiği, Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) aşırı alım bölgesinde olduğunu ve düşüş trendinde olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum, alım baskısının zirve yaptığı ve kademeli olarak bu baskının hafifleyerek düşmeye başladığını gösteriyor.

Benzer şekilde, Para Akışı Endeksi (MFI) altcoin’de açığa satış (short) yapanların elinin güçlendiğine işaret ediyor. Bunun sonucunda hafif bir düşüş zaten oldu ve satış baskısının artmaya başladığının altını çiziyor. Açığa satış yapanların momentumu yoğunlaşacak olursa APE 3,921 dolar veya 3,828 doların yüzde 50 Fib geri çekilme seviyesi olan 3,948 dolara varan bir fiyat düzeltmesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu seviyeler altcoin’de açığa satış yapmak (short) isteyenler için ilk hedef olacak.

Yatırımcıların Karlılık Düzeyi

Öte yandan kripto analitik platformu Santiment’ın sağladığı verilerine göre, MVRV (Piyasa Değeri / Gerçekleşen Değer) oranı 30 ve 60 günlük değişkenler için pozitif tarafta bulunuyor. Bu, son bir iki aydır APE tutan yatırımcıların önemli kazançlar elde ettiğini gösteriyor. Ancak uzun vadeli yatırımcılar zararla karşı karşıya. Ayrıca, APE fiyatındaki yükselişin günlük aktif adreslerdeki artışla aynı döneme denk gelmiş durumda.

Kısacası, günlük işlem hacminin artarak alım baskısına neden olduğu ve bunun da APE fiyatının yukarı yönde hareket etmesini tetiklediği görülüyor. Ancak, ApeCoin‘in şu an için günlük aktif adres sayısında hafif bir düşüş söz konusu. Buna ek olarak, APE’de artan fiyata rağmen negatif ağırlıklı bir havanın hakim olmaya başladığı görülüyor.

Düşüş eğilimli görünüm ve işlem hacmindeki hafif düşüş gibi yükseliş trendini etkileyebileceğinde tüm bu koşullar yakından takip edilmeli. Yatırımcılar altcoin’de açığa satış yapmadan önce en büyük kripto para Bitcoin‘in (BTC) fiyat hareketlerini de dikkatle izlemeli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar