reklamı kapat

Square’in Yükselişi Kripto Paralara Güveni Tazeleyebilir

Büyük firmaların uzun vadeli yatırımları kripto para sektörüne güveni artırıyor.
28 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

31 milyon dolarlık ödeme devi Square’de, 2018 boyunca 166 milyon dolarlık Bitcoin işlemi yapıldı.

Kripto Para Yatırımları

Şirketin son çeyrek raporuna göre 52,4 milyon dolar değerinde Bitcoin satıldı. Bu rakam bir önceki çeyreğin iki katıydı. Square raporuna benzer olarak Grayscale’in yıllık raporuna göre 2018 boyunca 359,5 milyonlar kripto para yatırımına harcandı. Bu yatırımın 237,5 milyon doları kurumsal yatırımcılara aitti, 2018 içerisinde Bitcoin yatırımları giderek arttı.

Genellikle Bitcoin’in günlük işlem hacmi milyar dolarlar ile ifade ediliyor. 28 Şubat itibariyle CoinMarketCap’e göre 8 milyar dolar Bitcoin işlem hacmi bulunuyor. Büyük sorunlardan bir tanesi de bazı borsaların gerçek Bitcoin işlem hacmini yansıtmaması. Bir araştırma firmasına göre bunun nedeni bot’ların kullanılması ve bu bot’ların farklı saatlerde farklı faaliyetlerde bulunması.


Yukarıdaki nedenlerden dolayı kurumsal yatırımcılar piyasa verilerini tezgah üstü piyasalara (OTC) göre almayı tercih ediyor. Bu şirketlerin arasında Square ve Grayscale de bulunuyor. Buna göre sadece kurumsal yatırımcılardan 2018 içerisinde 288 milyon dolar yatırım yapıldığı tahmin ediliyor. Three Arrows Capital CEO’suna göre henüz piyasaya girmemiş 6 milyar dolar yeni varlık sınıflarına dağıtılmak üzere bekletiliyor. ABD merkezli şirketlerin halen bekleyişt, etkileri henüz piyasaya yansımadı ancak ilginin öncesine kıyasla yüksek olduğu ifade ediliyor. Grayscale araştırmaları 2018’in kurumsal yatırım açısından rekor sayılara ulaştığını söylüyor.

Uzun Vadeli Yatırımlar

Genç nüfusu kripto paralarla tanıştırmak adına Square oldukça iyi iş başardı. Square ABD merkezli en çok kullanılan kripto para ödeme platformu oldu. Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey Bitcoin Lightning Network’ü de Square Cash’e ekleyerek gelişimde bir sonraki adımı atmak istediklerini ifade etti.

Square gibi firmaların kripto paralarla ilgili uzun vadeli planlar yapması birçok yatırımcının sektöre güvenini sağlamlaştırabilir ve yeni yatırımcıların sektöre katılmasına yol açabilir. Ortalama %85 değer kaybeden kripto para fiyatlarına rağmen 2019 içerisinde ilginin arttığını görebiliriz.

Kaynak: CCN

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.