X


Son Dakika: SEC’ten Bitcoin ETF Açıklaması

SEC Bitcoin ETF başvurularından birine ilişkin yeni bir belge yayımladı.
00:54
5 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) şimdiye dek birçok Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu yapıldı. Komisyon bu başvurulardan hiçbirini henüz onaylamadı. Birçok kişiye göre bu durum eninde sonunda gerçekleşecek ve etkisi piyasada kısa sürede hissedilecek. SEC’in 4 Ekim Perşembe gününün son saatlerinde yayımladığı bir belge konuyu yeniden gündeme getiriyor.

SEC’in yayımladığı belgede GragniteShares Bitcoin ETF’leri konu alınıyor. SEC yayımladığı belgeyle başvuru sahiplerini son beyanlarını komisyona sunmaya çağırıyor. Komisyon söz konusu başvuru hakkında verilecek kararın 26 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşmesini beklediğini ifade etti.

SEC’e yapılan başvuru Bitcoin ETF’lerinin listelenmesi ve işleme alınması için kural değişikliği yapılmasını öneriyordu. SEC daha önce bu başvuruyu reddetmiş ancak hemen sonra kararın inceleneceğini duyurmuştu. Yayımlanan belgede başvuruya ilişkin daha önce verilen red kararının kesin karar alınana kadar geçerli olacağı ifade ediliyor. Son belgenin ardından GraniteShares Bitcoin ETF başvurusu için ilgili kişilerin komisyona bir beyan sunmaları bekleniyor.

GraniteShares Bitcoin ETF başvuruları CBOE (Chicago Opsiyon Borsası Kurulu) BZX Borsası tarafından 5 Ocak 2018 tarihinde yapılmıştı. 22 Ağustos 2018 tarihinde kararı reddettiğini açıklayan SEC kısa bir süre sonra karara ilişkin yeni bir açıklama yapmıştı. Buna göre SEC yetkilendirilmiş kişiler tarafından verilen red kararını yeniden inceleme altına alacaktı. GraniteShares ETF başvurusuna ilişkin nihai kararın 26 Ekim 2018 tarihinde verilmesi bekleniyor.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar