reklamı kapat

Barcelona Kendi Kripto Parasını Geliştirdi!

07:00
5 Ekim 2018

İspanya’nın en zengin şehri Barcelona kripto para geliştirdi. Rec isimli kripto para şehirdeki ekonomik faaliyetlere canlılık getirmek amacıyla geliştirildi.

Barcelona belediye başkanı yardımcısı Gerald Pisarello amaçlarının “bölgesel ticareti güçlendirmek, şehirdeki bazı bölgelerin terk edilmesini önlemek ve şehirlilerin yalnızca büyük süpermarketlere ve online mağazalara harcadığı parayı azaltmak olduğunu” aktardı.

Coin’in web sitesine göre 1 Rec 1 euro değerinde. Pilot uygulamanın başlamasıyla 42.590 Rec piyasaya sürüldü ve 315 aile kendi payına düşen miktarda Rec aldı.

Pilot uygulama Ekim 2019’a kadar sürecek ve 100 bin kişinin (şehir nüfusunun %7’si) ikamet ettiği Besòs Axis bölgesinde test edilecek.

Sonuçlara bağlı olarak tüm şehre yayılacak olan uygulama an itibariyle 85 işletme tarafından ödeme yöntemi olarak kabul ediliyor.

An itibariyle Rec’lere erişim Android uygulaması üzerinden sağlanıyor. Bunun yanı sıra taranabilir barkodların olduğu kağıt Rec cüzdanları da bulunuyor. Bölgedeki bir işletmenin sahibi Paco Valverde konuyla ilgili olarak şu demeci verdi:

Şu anda bunun pek uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. En çok toptancıya para veriyorum, bu bir sonraki adım olabilir ve iyi bir başlangıç. Şu an bunlarla taze balık alamayız, dolayısıyla ilgimi çekmiyor.

Projenin koordinatörü Martí Olivella buna cevap olarak şöyle konuşuyor:

Tüketim daha çok konsolide edilmiş olduğunda ve tedarikçilerle toptancıları belirlediğimizde onlarla konuşacağız.

Olivella ilk aşamada Rec dolaşımının aylık 50 ila 60 bin euro arasında olacağını, Rec daha fazla kullanıldıkça bu rakamın ikiye katlanabileceğini tahmin ediyor. Nihai planlarının yıllık 700 bin euro’ya ulaşmak olduğunu ekliyor.

Kaynak: trustnodes.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.