X


SON DAKİKA: Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’dan Yeni Açıklama: Kripto Para Vergisi Kesinleşti mi?

Lütfi Elvan'dan kripto paralar hakkında yeni açıklama!
16:19
25 Mayıs 2021

Türkiye’de kripto paralara yönelik popülerlik her geçen gün daha da artıyor ve regülatörler bu konuda çalışmalara hız verdi.

Bakan Elvan’dan Kripto Para Açıklaması

Merkez Bankası tarafından çıkartılan yönetmeliğe ek olarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan gibi üst düzey isimlerin yaptıkları açıklamalar da kripto paralarda vergilendirmenin yakın olduğunu ortaya koymuştu. Elvan, Bloomberg’e verdiği söyleşide ise kripto paraların vergilendirmesi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Elvan, konu hakkında şunları ifade etti:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Üzerinde çalıştığımız alanlar ise; kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme politikasının nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi gibi geniş bir alanı kapsıyor.”

Elvan bu açıklaması ile yakında kapsamlı bir regülayon geleceğinin ve vergilendirmenin de olacağının sinyalini vermiş oldu. Daha önce de bu konuda çeşitli açıklamalar yapılsa da Elvan’ın ilk defa bu kadar net konuştuğu görülmekte.

“Vatandaşlar, Yönetemeyecekleri Riskler Almamalı”

Elvan, çalışmanın kısa sürede tamamlanacağını duyurduktan sonra, vatandaşlara da kripto para uyarısında bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı, vatandaşların özellikle “yönetemeyecekleri riskler almamaları” gerektiğini vurguladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar