X

SON DAKİKA: Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan, Kripto Para Vergi Açıklaması!

Lütfi Elvan, kripto para vergisinin geldiğini doğruladı.
23:59
6 Mayıs 2021

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bugün katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. Elvan, farklı kulvarlardaki konuların yanı sıra tabii ki kripto para sektörü hakkında da açıklamalarda bulundu.

Kripto Para Vergisi İçin Her Şey Hazır

Elvan tarafından yapılan açıklamanın en çarpıcı kısmı ise birçok kişinin merak ettiği vergi konusu oldu. Bakan, Gelir İdaresi ile birlikte bu konuda bir çalışma yapıldığını belirtti ve bunun yakında sonuçlandırılacağını vurguladı:

“Gelir İdaresi tarafında özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz.”

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Elvan bu açıklamasına ek olarak regülasyon konusunda da adımların atıldığını ve MASAK’ın artık denetimden tam yetkiyle sorumlu kurum olduğunu vurguladı. Sadece MASAK değil aynı zamanda SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Merkez Bankası ile bir araya gelindiğini ifade eden Elvan, birçok çalışanın ise aşırı çalıştığını vurguladı.

“Bir bakan yardımcımızın başkanlığında iki aydır bu konu üzerinde çalışıyoruz. SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı, MASAK, Merkez Bankası ile sürekli olarak bir araya geldik ve arkadaşlarımız gün aşırı çalıştılar.”

Kripto Paralarla İlgili Kanun Teklifi Geliyot

Elvan, kripto para borsaları ile ilgili bir kanun teklifi geleceğini ve “gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını” da vurgulayarak, bunun yakın olduğunun işaretini verdi. MASAK ile ilgili yönetmelik kısa süre önce yayımlandı ve bunun öncesinde de Merkez Bankası tarafından önemli bir yönetmelik yayımlanmıştı.

Elvan ise yaptığı son açıklamada bunların direkt olarak kanun teklifi ile değiştirileceğini ifade etti. Bu da durumu tamamen değiştirip, yönetmeliklerin iptaline yönelik davaları geçersiz kılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar