X


İngiltere Merkez Bankası Başkanı Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı

Andrew Bailey, bugün gerçekleşen bir basın toplantısında kripto para birimleri hakkında yorumlarda bulundu.
18:30
6 Mayıs 2021

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, kripto para birimleri hakkındaki olumsuz ve karamsar söylemlerini bir kez daha dile getirdi. Bailey, yatırımcıları felaket senaryosu için uyarırken tüm paralarını kaybedebileceklerini aktardı.

Andrew Bailey’den Kripto Para Yorumu

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, bugün gerçekleşen bir basın toplantısında kripto para birimleri hakkında yorumlarda bulundu. Başkan, kripto para birimleri ve Bitcoin hakkındaki reddedici tavırlarını yinelerken şunları kaydetti: “Bunları yalnızca tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız satın alın.”

Bailey, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin bir varlık sınıfı olmadığını belirtti. Ancak bu konuyla ilgili farklı görüşlere saygı duyduğunu kaydetti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Andrew Bailey, 2020 yılının eylül ayında yaptığı bir konuşmada lider kripto para birimi Bitcoin ile ilgili “bir bağlantım yok” ifadesini kullanmıştı. Başkan bunun yanı sıra ocak ayında kalıcı bir dijital para biriminin  tasarlanamayacağını iddia etmişti. Tüm bunlar olurken ülkenin önde gelen ekonomistleri, İngiltere’nin geleceği için kripto para birimlerine kucak açması çağrısında bulunmuştu. Ancak görünen o ki Başkan, bu uyarılara aldırış etmiyor.

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası (BoE), İngiliz Sterlini’nin dijital bir versiyonu olan “Britcoin” adlı para operasyonlarına Hazine Bakanlığı ile ortak çalışma sonucu oluşturulan bir CBDC görev gücü ile devam ediyor.

Sıfıra Yakın Faiz Oranları

Bugün erken saatlerde merkez bankası, pandemi döneminde büyük darbe alan ekonominin toparlanması adına ve hisse senedi piyasasını desteklemek amacıyla faiz oranlarını artırmayacağını açıkladı. Bununla birlikte BoE, yıl başında faiz oranlarını sıfırın altına indirebileceğinin sinyallerini vermişti.

Düşük faiz ortamı Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine önemli fayda sağladı. Öte yandan Bailey’nin ekonomiye “sınırsız para pompalamak” söylemleri enflasyondan korunma aracı olarak görülen kripto para birimlerinin reklamı olarak değerlendirildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar