Son Dakika: Bitcoin 17.000 Doları Yıktı Geçti! Fiyat Neden Yükseliyor?

Bitcoin (BTC) 17.000 dolar seviyesini aştı! Yaşanan fiyat artışının sebebi ne? Yükseliş etkisini sürdürebilecek mi? İşte detaylar!
23:10
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi olan Bitcoin’de (BTC) uzun süredir etkili olan düşüş ivmesi son birkaç dakika içerisinde yerini yükselişe bıraktı! Bitcoin uzun zamanın ardından 17.000 dolar seviyesini aştı! Fiyat artışının nedeni ne? Piyasaların amiral gemisi Bitcoin’in kısa süre içerisinde yaşanan fiyat artışının nedeni olarak Hizmet Sektörü ISM’nın beklenenden düşük gelmesi olduğu belirtiliyor! Ayrıca gelinen seviye son 12 yılın en düşük seviyesi! Açıklanan veriler bir resesyona neden olabilir mi hep birlikte inceleyelim!

Bitcoin Fiyat Analizi!

Bitcoin, 4 Ocak tarihinde hareketli ortalama seviyelerinin üzerine çıktı ancak boğalar 17.061 dolarda bulunan engeli aşamadı. Bu durumun ayıların genel direnci ciddi bir şekilde savunduğunu gösterebilir. Kripto para biriminin fiyatı 6 Ocak tarihinde hareketli ortalamaların altına düşse de, mum çubuğu grafiklerindeki uzun kuyruk BTC’de daha düşük seviyelerden ciddi satın almalar yapıldığını gösterebilir. Ayrıca Bitcoin boğalarının, fiyatı 17.061 doların üzerine çıkarmak için bir kez daha girişimde bulunabileceği belirtiliyor. Alıcıların bu girişimi başarılı olursa, BTC/USDT paritesi ivme kazanabilir. Ardından 17.854 dolara ve 18.138 dolara kadar yükselebilir. Tüm bu olasılıkların aksine kripto para biriminin fiyatı mevcut seviyeden veya genel dirençten düşerse, paritenin bir süre daha 17.061 dolar ve 16.256 dolar arasındaki dar aralıkta konsolide olabileceğinin bir işareti olabilir.

Bitcoin’de PMI Etkisi!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanan Üretim Satın Alma Endeksinin (PMI), geçtiğimiz dönemlerde paylaşılan 47.7 seviyesinden düşerek 46.2’ye geriledi. İmalat sektöründeki üretimi, iş gücünü ve mevcut stok gibi alanlardaki farklılıkları 30 gün bazında ölçen bir metrik olan ISM 2010 yılından bu yana ilk kez görülüyor. Yaşanan bu gelişmelerin yeni bir resesyonun kapıda olabileceği tartışmalarını gündeme getirirken lider kripto para birimi Bitcoin, 17.000 dolar bandını aştı. Yaşanan fiyat artışının ardından BTC yazı kaleme alındığında küçük çaplı düşüşle 16.958 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar