Grayscale 2 Altcoini Sattı 1 Kripto Para Aldı! Fiyatları Düştü!

2 altcoini satarken 1 yeni altcoini fona eklediler. Milyarlarca dolarlık kripto para tutuyorlar.
20:33
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

En büyük kripto para şirketlerinden biri ve elinde milyarlarca dolar değerinde altcoin tutuyor. Bu yüzden attığı adımlar kripto para yatırımcıları tarafından yakından izleniyor. Genesis’in yaşadığı sorunlar nedeniyle iflas endişeleriyle gündeme gelen Grayscale bugün 3 altcoin için kritik bir duyuru paylaştı.

AVAX Son Dakika

Avalanche ağının yerel kripto para birimi AVAX, Grayscale Digital Large Cap Fund’ın varlıklarını elden çıkarmasının ardından %2 civarında değer kaybetti. Grayscale birçok altcoin için kurumsal ve profesyonel yatırımcılara fonlar aracılığıyla yatırım imkanı sunuyor. Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklar için ETF benzeri ürünleri bulunuyor. Altcoinlerin bir kısmını ise 5-6’lık gruplar halinde toplayıp onları da ETF gibi sunduğu için yatırımcılar bunlara kolayca yatırım yapabiliyordu. Bir nevi altcoin sepetleri oluşturup bunları yatırım fonuna çeviriyor diyebiliriz.

Grayscale bugün Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) raporunda portföy yeniden dengelemesini açıkladı ve Avalanche (AVAX) satarak ve nakit gelirlerini mevcut fon bileşenlerini kendi ağırlıklarıyla orantılı olarak satın almak için kullanarak fonun portföyünü ayarladığını” söyledi.

Altcoinleri Sattı

Şirket bu değişikliği sosyal medya hesabından duyurdu. Synthetix’i (SNX) eklemek için DeFi Fonunu ve Algorand’ı (ALGO) çıkarmak için Akıllı Sözleşme Platformu Ex-Ethereum Fonunu yeniden dengelediğini söyledi. AVAX ve ALGO son haberden negatif etkilendi. AVAX’ın Grayscale fonunun portföyünün yalnızca küçük bir bölümünü oluşturduğunu ve şu anda yönetim altındaki varlıklarda (AUM) 163 milyon dolar olduğunu belirtmek gerekir. Son üç aylık rapora göre AVAX, 30 Eylül itibarıyla fon varlıklarının %1’inden daha azını oluşturuyordu.

Peki şu an fonun dağılımı nasıl?

  • %65 Bitcoin
  • %31 Ethereum
  • %2 Cardano (ADA)
  • %1 MATIC ve SOL

Grayscale daha önce de Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Chainlink (LINK), Polkadot (DOT) ve Uniswap (UNI) birikimlerinden de vazgeçmişti. Genesis hali hazırda iflas dahil tüm seçenekleri değerlendirdiği için şirketin elindeki varlıklar büyük bir satış dalgasında ciddi kayıplar yaşayabilir. DCG, Genesis’ten borç alarak Grayscale Bitcoin Tröst’ü GBTC satın almıştı. Sorun şu ki 3 şirkette tek elden yönetiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar