reklamı kapat

Şok Gelişme: Fransız Bankalarının Başı Belada!

9 Ocak 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Son zamanlarda Avrupa gündemini en çok meşgul eden konuların başında iktidarı protesto eden “Sarı Yelekliler” grubu geliyor. Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve politikalarına karşı duran grup küresel finansal sistemi doğrudan ilgilendiren bir etkinliği gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bu etkinlik kapsamında sarı yelekliler bütün paralarını banka hesaplarından çekecek. Bankalara karşı atılan böylesi önemli bir hamlenin ardından akıllara hemen Bitcoin geldi.

Sarı yelekliler son günlerde Avrupa gündemine bomba gibi düştü. Fransız yönetimi karşısında duran bu grup, güvenlik güçlerinin sert müdahalelerine rağmen bir ayı aşkın bir süredir eylemlerini sürdürüyor. Gruba yönelik videoların paylaşıldığı bir YouTube kanalı üzerinden yayımlanan son video’da bankalara karşı gerçekleştirilecek hamleden bahsediliyor. Grubun üyeleri sahip oldukları varlıkları, merkezi yapıyla hareket eden finansal kuruluşlardan çekmeye hazırlanıyor. Kanalda Bitcoin’e yönelik herhangi bir propaganda yapılmasa da, küresel finansal sisteme karşı atılan bu adım herkesin aklına ilk olarak Bitcoin’i getirdi.

Ethereumworldnews tarafından paylaşılan haberde Twitter’daki kullanıcılardan birisinin konuya yönelik yaptığı ilgi çekici bir paylaşımına yer veriliyor. Yapılan araştırmalara göre Fransız nüfusunun %70’lik büyük bir kısmının sarı yeleklileri desteklediğini savunan bu kullanıcı, yapılması planlanan etkinliğin önce bankaları sonra hükümeti sarsacağını ifade etti.

Sarı yeleklilerin bir kısmının Bitcoin’e sempati duyduğunu sosyal medyada yapılan paylaşımlardan görüyoruz. Ancak bu zümreyi oluşturan bireylerin sayısı nispeten az. CoinTürk’ün bu haberinde Fransız sanatçı Pascal Boyart’ın Paris sokaklarına çizdiği Bitcoin bulmacasını sizlerle paylaşmıştık. Bu tür gelişmeler Bitcoin’in benimsenmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.