reklamı kapat

Paris’teki Bitcoin Puzzle’ını Çözerek 1.000 Dolar Kazanın

Fransa'da bir sanatçı kripto paralarla resim sanatını buluşturdu.
8 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Fransız sanatçı Pascal Boyart yeni bir Bitcoin puzzle’ı yarattı. Büyük ve son derece hoş görünen Paris’teki duvar resmi, bulan kişiye 0,26 BTC kazandıracak bir anahtar içeriyor.

Resmindeki Bitcoin puzzle’ını “hazine avı” olarak duyuran Boyart’ın resmi çizme amacı genesis block’un yaratılışının (Bitcoin’in) 10. yaş gününü kutlamak. Boyart’ın verdiği açık anahtar 1NqPwPp7hEXZ3Atj77Ue11xAEMmXqAXwrQ. Sanatçı bu işte kendisine sponsor olduğu için girişimci Alistair Milne’e teşekkür etti. Aynı zamanda puzzle’ı tamamen çözmek isteyen kişilerin fiziksel olarak resmin önünde bulunması gerektiğini vurguladı. Öte yandan bu resim Boyart’ın ikinci Bitcoin girişimi. Boyart’ın bağış için QR kodu eklediği daha önceki resmine bu haberimizden göz atabilirsiniz.

Yükselen trend

Live Bitcoin News’ün haberine göre bu, Bitcoin ödülünün bulunduğu ilk puzzle değil. Sanat ve puzzle yoluyla farkındalık yaratmak kripto paralarda alışageldiğimiz bir davranış biçimi oldu. Bu konuda geçmiş örneklere göz atalım…

Nisan 2018’de bir kullanıcı, çözenin 1 BTC ödüle sahip olacağı bir Bitcoin puzzle’ı yarattı. Bundan önce, Şubat 2018’de bir kullanıcı, 4,87 BTC ödüllü bir puzzle’ı çözdü. Bu gelişmeye haber niteliği kazandıran şey, 3 yıldır puzzle’ı kimsenin çözemiyor oluşuydu.

Cryptograffiti ismiyle ün yapmış bir başka sanatçı, 1 doların parçalarından yapılmış küçük bir resmi düzenlediği müzayedede en düşük teklifi veren kişiye sattı. Cryptograffiti bununla Lightning Network’ün mikro işlemlerdeki başarısını göstermeyi amaçladığını açıkladı.

Bu ve benzeri faaliyetler hiç şüphesiz insanları kripto paralara ısındırıyor. İşin ucunda ödül olması ise bir başka artı. Bitcoin’le henüz tanışmamış bir öğrenci veya Bitcoin’e mesafeli bir menkul kıymetler borsacısı Boyart’ın resmi sayesinde Bitcoin kullanmaya başlayabilir. Umuyoruz ki ülkemizde de bu tür yeni girişimlere tanıklık ederiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.