X

Ayılar Fazla Uzaklaşmış Olamaz: Kripto Borsası 37 Kişiyi İşten Çıkardı!

Ayı piyasasının etkileri sürüyor; kripto para borsası ShapeShift küçülmeye gidiyor.
11:00
9 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para borsası ShapeShift, zorlu piyasa koşulları gibi bazı zorlukları sebep göstererek personel sayısını azalttığını duyurdu.

Dün yayımlanan blog postunda borsanın CEO’su Erik Voorhees 37 çalışanlarını, yani tüm personelin 3’te birini işten çıkardıklarını yazdı. Voorhees bu süreci “bu son ayı piyasası döngüsünde pek çok kripto şirketinde görülen derin ve acı veren bir küçülme” şeklinde tanımladı.

Voorhees ShapeShift’in son haftalarda kadrosunda yenilemeye giden tek kripto startup’ı olmadığını not düştü.  Coindesk’in haberine göre Ethereum üretim stüdyosu Consensys aralık ayı başlarında personel sayısı bakımından %13 küçülmeye gitti. Önemli altcoin’lerden Steem de CoinTürk okurlarına aktardığımız üzere %70 oranında küçülmeye gitmişti. Daha yakın bir tarihte ise chat startup’ı Status ve Bitcoin madencilik devi Bitmain bazı çalışanlarıyla yollarını ayırmıştı.

Voorhees kararlarına gerekçe olan sebepleri de açıklayarak son derece şeffaf bir tutum sergiledi. Bu sebeplerden biri, tüm kripto para endüstrisine ayak bağı olan yasal kaygılar. Voorhees’e göre bir başka sebep şirketin çok hızlı büyümesi ve gereğinden fazla ürün için efor sarf etmesi. Buna ek olarak şirketin KYC kontrolüne başlaması büyük  bir müşteri kaybına yol açmış. Son olarak işlem sayısındaki azalma şirketin gelirlerine de darbe vurmuş.

Shapeshift’in işten çıkarma yapması elbette iyiye işaret değil. Zira ConsenSys, Steem, Status ve Bitmain’den sonra bir büyük şirket daha küçülmeye gitmiş oldu. Bu durum boğa çığırtkanlığı yapan analistleri yanlışlarcasına ayı piyasasının bitmediğini, hatta ayı piyasasının etkilerinin tahrip edici bir boyuta geldiğini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar