X


Singapur Kripto Faaliyetlerinde Birçok Ülkeyi Geride Bıraktı!

Singapur sağladığı düzenleyici netlik sayesinde kriptonun merkezi oluyor!
10:15
12 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Singapur, kurumsal kabul ve bankaların kriptodaki faaliyetleri gibi bir dizi alanda zirveye oturdu. Kripto para yatırımları ve kripto ATM’leri hızla yaygınlaşıyor. Coincub tarafından 2021 yılının son çeyreğine ilişkin paylaşılan veriler Singapur’un birçok konuda dünyanın en büyük ülkelerinin gerisinde bıraktığını gösteriyor.

Singapur ve Kripto Para

Singapur, 2021 yılının 4. çeyreğinde ABD’yi geçerek en iyi kripto ekonomisi haline geldi Singapur, kurumsal kabul, borsa ve cüzdanların mevcudiyeti, düzenleme, finansal hizmetler, şeffaflık, kripto harcamaları ve kriptodaki faaliyetler konusunda öncü konumda bulunuyor. Güneydoğu Asya ülkesi kripto ekonomisindeki payını hızla artırıyor.

Coincub raporunda durum şöyle özetleniyor:

Singapur, rekabetçi konumunu sürdürmeye uygun olarak, finans sektöründe ilerici bir tutum ve çok sayıda perakende alımla birlikte kripto kazançları üzerinde düşük bir vergi ile sağlam ve net yasal rehberlik sunuyor”.

Ülke nüfusu yaklaşık 6 milyon ve bunun %10’a yakını kripto paralarla ilgili faaliyet yürütüyor.

Singapur’da DeFi Kabulü

Merkezi olmayan finans (DeFi) alanında Merkez bankası ve Singapur Para Otoritesi güçlü standartlar getiriyor. Elbette bu durum ekosisteme sağlam bir zemin hazırlıyor ancak DeFi alanında ülkenin geride kalmasına da sebep oluyor. Ülkede hizmet sağlayıcıları için daha güçlü standartlar ve finansal kurumlarda teknoloji risk yönetimi için daha yüksek gereksinimler dahil olmak üzere birçok zorluk bulunuyor.

Avustralya, ABD, Almanya ve Kanada birçok alanda Singapur’un gerisinde yer alıyor. Singapur’da yaklaşık 9 yerde Bitcoin ATM‘leri bulunuyor. Ancak Coincub, yüksek vergi oranları nedeniyle “Lion City”de madenciliğin kârlı olmaktan çıktığına da dikkat çekiyor. Birkaç hafta önce, kripto borsası devi Huobi Group, bölgesel merkezini Singapur’da kurmaya karar verdi. Ancak aynı ay, Huobi Singapur’u kısıtlı yargı bölgeleri listesine eklemişti.

Singapur dünyanın geri kalanından daha hızlı şekilde kripto regülasyonlarını devreye aldı. Bu durum onu kripto para girişimleri için bir nevi cennete dönüştürse de henüz aşılacak çok fazla konu bulunuyor. Ülkedeki düzenleyiciler belirledikleri standartlar konusunda oldukça katı, bunu Binance yasaklarından da biliyoruz. Eğer oyunu kuralına göre oynayacaksanız Singapur girişimlere ciddi anlamda netlik sunuyor. Elbette bu özelliği onu kriptonun merkezi haline getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar